خانه / تحلیل ها / زندگی در کشور نروژ (قسمت دوم)

زندگی در کشور نروژ (قسمت دوم)

شرایط جفرافیایی

نروژ کشوری وسیع اما کم جمعیته (حدود پنج میلیون نفر) و بین کشور های اروپایی ششمین کشور بزرگ هست.

موقعیت جغرافیایی نروژ به گونه ای هست که از لحاظ اقلیمی به دو بخش کلی شمالی و جنوبی تقسیم شده. البته این جدایی مرز محسوسی نداره ولی میشه گفت تفاوتش در آب و هوا و پراکندگی جمعیتش هست که در جنوب نروژ گفته می شه  شرایط بهتری حاکمه. البته من اعتقادی به این قضیه ندارم چون خودم ساکن شمال نروژ هستم و کاملا راضی و خشنودم.

شمال نروژ زمستان های سرد و طولانی و پر برف داره. در ماه های نوامبر، دسامبر و ژانویه خورشیدی در آسمون نمیبینیم . این به معنی تاریکی مطلق نیست ولی حدود ۳ تا ۴ ساعت در روز فقط یک نور کم جون هست و بعدش باز تاریکی و شب. این در عین اینکه عجیبه از نظر من خیلی هیجان انگیز و متفاوته. چیزیه که تا تجربش نکنی درکش نمی کنی.

بعلاوه نور های شمالی polar lights در این ایام پیداشون میشه. نورهایی که در آسمون تاریک شب حرکت میکنند. من این احساس و دارم که این نورها موجودات فضایی هستند که سعی دارند با ما ارتباط  برقرار کنند.

از طرفی تابستان اینجا روزهای بلندی داره و نزدیک دو ماه شب نداریم و خورشید در ساعات نیمه شب تو آسمون می درخشه midnight sun  . هوا نیمه تاریکه و این حالت بلاتکلیفی طبیعت واقعا بینظیره و توریست ها برای تجربه این اتفاق به شمال نروژ سرازیر می شند.

 محل زندگی ما توسط کوه ها و تپه ها محصور شده، به همین خاطر بوران و باد نیست و برف خیلی زیبا وسحر انگیزه و حس خوبی رو منتقل میکنه.

بهار و تابستان از ماه می شروع میشه . بهار قابل لمسی ندارند چون اصولا ما ایرانی ها بهار را با شکوفه ای گیلاس و سیب میشناسیم .ولی اینجا خبری از درخت های میوه نیست. من به شخصه بهار را وقتی اولین گل لاله بنفش از لای برف های پشت خونه بیرون اومد حس کردم که خیلی شگفت انگیز بود.

به این خاطر که انقدر برف می یاد که هرگز انتظار نداری یک روز بتونی رنگ خاک و زمین رو ببینی چه برسه به سبزه و گل. اما باور کردنی نبود که این برف ها ی قندیل بسته ی دو متری به فاصله دو هفته “در یک چشم بهم زدن” محو شدند.

بهار امسال که بی نظیر بود.

البته این شرایط آب و هوایی در جنوب نروژ و شهر هایی مثل اسلو، برگن و استاونگر متعادلتر هست اما اون ها هم به نوبه خودشون شرایطی مثل بارش و باد های دایمی دارند .در این شهر ها که بارش برف کمتر و گرم شدن هوا سریعتر از شمال نروژ هست، درختان میوه از قبیل آلبالو و سیب و آلو وجود داره. در  اواخر تابستون حتی سیب هاب خوشبو و البته ترش نروژی به بازار میاد.

 

عادات و فرهنگ نروژی ها

در سه کلام آرام، کم هیجان و بی دردسر هستند.

هرگز توقع نداشته باشید یک نروژی شما را گرم در آغوش بگیره یا شما رو به خونش دعوت کنه . ولی هرگز هم با شما تندی و بدخویی نمی کنه. اگر کاری بهشون نداشته باشی هرگز مزاحمت نمیشند در عین حال دوست هم ندارند وارد حریم شخصیشون بشی مگر اینکه دوست بحساب بیای .

مهربان هستند ولی گرم نیستند. البته همیشه استثنا هست اما اصولا سرد و خجالتی هستند.

بسیار بسیار ورزش دوست هستند. ورزش جزئی از وجودشون شده و این نیست که بخاطر خوش فرم بودن و لاغر کردن ورزش کنند. از بچگی چه در برف و باران چه در هوای دلپذیر تابستان در حال دویدن، پیاده روی، دوچرخه سواری، قایق رانی و مهمتر از همه اسکی هستند.

بهمین خاطر خود بخود اندام متناسبی دارند و مثل بقیه اسکاندیناوی ها یک سر و گردن از بقیه اروپایی ها بالاترند.

از لحاظ خورد و خوراک نمیشه گفت سالم و “هلسی” غذا میخورند چون پیتزا و سوسیس کالباس جزء اصلی سفره خانوارشون هست. اما ماهی هم زیاد مصرف میکنند. زیاد اهل کیک و شیرینی نیستند و قنادی به اون معنی که در ایران هست اینجا وجود نداره.

خانه و خانواده تا وقتی که باهم بحث جدی نکنند خوب و دوست داشتنیه. اما به محض اینکه دو نفر ببینند باهم دچار مشکل شدند به آرامی و متانت از هم جدا میشند و هر کسی راه خودش رو میره. اگه حتی چهار تا بچه هم داشته باشند چیزی و عوض نمیکنه. بهمین خاطر سالیان سال  با هم زندگی میکنند بدون اینکه ازدواج کنند و اکثرا  در جشن عروسیشون بچه هاشون هم کنارشون هستند.

از اونجایی که وضع اقتصادی کشور خیلی خوبه ، چند فرزندی باب شده و تا سه چهار بچه عادی است. بخصوص بچه دار شدن از سنین کم خیلی رایجه.

اقتصاد و بازار کار در نروژ

نروژ کشوری بوده که تا چند دهه قبل کشوری رفاه زده و مترقی نبود. از زمانی که  (۱۹۶۳) نفت رو در دریای شمال کشف کردند، با مدیریت درست و پایه گذاری ریشه ای اقتصاد، تبدیل به کشوری ثروتمند شدند.جالب اینجاست که پول نفت و گاز به طور مستقیم به جامعه تزریق نمی شه، بلکه ارزش پولشون رو بالا میبره .

 اقتصاد نروژ از پول “مالیات” تامین می شه. به طوری که همه افرادی که به نوعی در آمدی دارند از ۱۰ تا ۵۰ درصد از در آمدشون رو باید مالیات بدهند. این رقم در مقیاس ایران غیر ممکنه.  تصور اینکه حقوق شما دو میلیون تومان باشه اما یک میلیونش رو دولت برداره غیر قابل قبوله. اما این چیزی است که پایه های کشور رو محکم کرده.

سطح در آمد مردم تقریبا هماهنگ و یکدست شده. همه قادرند ماشین و خانه و مسافرت های خارج از کشورشون رو بی دغدغه داشته باشند.

آمار بیکاری بسیار پایین و ظاهرا ۴ درصد هست.  یعنی اگر کسی اهل کار کردن باشه جای کار زیاد هست.

شرایط کاری برای تحصیل کرده ها به مراتب بهتر است. بخصوص اگر در زمینه های نفت و شیمی و صنایع تحصیلات داشته باشید.

هر کاری اینجا در آمد مناسبی داره. به طوری اگر شما در رستوران کار کنید یا در یک اداره رسمی تفاوت حقوقی بسیار کمی دارید. اینجا هیچ کسی با سطح سواد یا کار ارزیابی نمیشه. همه دارای حقوق یکسان هستند و این واقعا مسرت بخشه.

اوقات فراغت

تنها جایی که این کلمه واقعا معنی داره اینجاست. نروژ جایی هست که پول کافی و وقت زیاد دارید و حالا باید تصمیم بگیرید آخر هفته یا تعطیلات کجا برید و چطور خوش بگذرونید. اتظار چندانی از زندگی پر هیاهوی شهری و اونچه که تو فیلم های هالیوودی از غرب نشون میدند نداشته باشید. اما به نوبه خودش راه هایی برای گذران اوقات فراغت پیدا می شه.

خود  نروژی ها بسیار اهل ورزش هستند و خصوصا برای اسکی جون میدند. بعلاوه یک انبار وسیله دارند که برای هر زمان و هر لحظه که اقتضای آب و هوا باشه ازش استفاده میکنند. این وسایل از این قبیل هستند:

دوچرخه دنده ای مجهز + لباس و کلاه مخصوص دوچرخه سواری

موتور دو یا سه چرخه + لباس و کلاه مخصوص موتور سواری

قایق یا کایاک + لباس و وسایل مخصوص قایق رانی

اسکی های مختلف دارند شامل داون هیل یا کراس کانتری و لباس و وسایل جانبیش

ماشین بوبیل که همون ماشین های بزرگ سفری هست با تمام وسایل و امکانات برای اقامت در سفر

قسمت اول این مطلب را اینجا بخوانید.

قسمت سوم این مطلب را اینجا بخوانید.

تحصیل در نروژ

دوستان توجه کنند این مطلب در سال ۹۲ نوشته شده و ممکن است برخی موارد مطرح شده تغییر کرده باشد مثل بحث های هزینه و مقررات کار و … 

مطلب پیشنهادی

جمعه سیاه، سوغات آمریکایی

هالووین، همبرگر، هالیوود، پاپ کورن و کوکاکولا و … لیست دور و دراز آمریکایی که …

120 دیدگاه

 1. با فرخ یه شیرینی فروشی بزنید اونجا فکر کنم خوب بگیره ها آجیل و اینا هم بیارید
  نکته دوم تعریف شادی است بین مردم دنیا.من فکر می کنم اروپایی ها تعریف متفاوتی از شادی داشته باشند.اصولن شادی رو در تفریح و حداقل های زندگی اما با استاندارد بالا می بینند. اما امریکایی ها برای پول حدی قائل نیستند و شادی رو در ترکیبی از پول زیاد و استاندارد های بالای زندگی می بینند و ایرانی ها در قسمت پول یا آمریکایی ها هم رای هستند و در قسمت کیفیت زندگی با چینی ها و هندی ها.

  • سلام

   من شرایط جسمیم طوریکه تمایل دارم در یک کشور سرد، خیلی سرد زندگی کنم.

   اطلاعات بیشتری در زمینه وضعیت آب و هواییش می خوام.

   نمی دونم اینو کی میخونید ولی هر وقت ی اس ام اس کوچیک هم زحمت بکشید بدید من با شما تماس می گیرم.
   می دونم مزاحمته ولی خیلی به من کمک می کنید.

   ۰۹۱۲۵۶۸۸۴۳۱ دهبان

   • سلام.
    شما اطلاع کامل در مورد شرایط آب و هوایی نروژ رو میتونید روی سایت های مختلف مطالعه کنید. ضمن اینکه پذیرش گرفتن برای زندگی در اینجا به این اسونی ها نیست. باید دید شما چه شرایطی یا تخصصی دارید که اینجا به شما نیاز داشته باشند و بهتون اقامت موقت بدن. اگر سوال خاصی دارید همینجا بپرسید. من حتما پاسخگو خواهم بود.

  • سلام ممنون از سایت خوبتون
   من مهندس عمران هستم و در حال حاضردانشجوی مهندسی زلزه هستم و پیمانکار شهرداری. هدفم اینکه بیام نروژ زندگی کنم میخواستم ببینم واسه شرایط من ایا کار هست و برای هزینه چه مقدار پول باید جمع و جور کنم

   • حدود یکصد هزار کرون برای یک نفر در یک سال هزینه زندگی است. کار هم هست اما خب به همان نسبت رقابت هم زیاد است

   • سلام مجدد برای اینکه بخوام بیام اولین قدم بعد از زبان چیه و باید به کجا مراجعه کنم؟و چه مدارکی نیاز هست و باید چکار کنم و اینکه این یکصد هزار که گفتین واسه زندگی در چه سطحی هست ممنون از شما

    • این یکصد هزار برای یک زندگی دانشجویی ساده است و برای ادامه تحصیل در مقطع ارشد. بجز تحصیل من راستش اطلاعی ندارم چطور هست روند کار

 2. آره واقعا تعاریف جامعه و فرهنگ ما در خیلی از چیزها از جمله شادی با جوامع غربی کاملا متفاوته.

 3. اوف….چه خبره اینجا….خیلی وقت بود سر نزده بودم.

 4. سلام
  مطالب خیلی عالی . وفید بود از این به بعد سر میزنم به سایتتون……… ^_^

 5. سلام ممنونم از اطلاعات کاملتون، میشه راهنماییمون کنین چه جوری میتونیم اقامت نروژ رو بگیریم،،،،،

 6. فقط قسمتی از اطلاعاتتون درسته. مثلا اینکه نوشتید در نروژ خبری از درخت میون نیست کاملا بی اساسه. من در جایی زندگی میکنم که حیاطش پر از درخت سیب و آلبالو و گیلاسه. در جای دیگه نوشتید, : « سطح در آمد مردم تقریبا هماهنگ و یکدست شده. همه قادرند ماشین و خانه و مسافرت های خارج از کشورشون رو بی دغدغه داشته باشند.» در حالی که اصلا اینطور نیست. در آمدها خیلی فرق دارند. نوشتید نروژیها زیاد اهل کیک و شیرینی نیستند در حالی که کاملا برعکسه. اینها عاشق کیک و شیرینی هستند چون نوع هوای سرد اینجا, شیرینی طلب میکنه و قنادی هم دارند ولی تعدادش کمه. مردم خودشون خیلی اهل درست کردن کیک هستند. در ضمن, کار پیدا کردن هم خیلی خیلی سخته با اینکه کار هست ولی آسون به هر کسی نمیدند. لطفا اطلاعاتتون رو در مورد نروژ تصحیح کنید

  • سلام ‌ . میشه تو تلگرام باهاتون صحبت کرد و اطلاعات بیشتری در مورد نروژ بدید . ممنون

  • سلام من مَی خوام برای ادامه تحصیل بیام نروژ یک پسر ۵ساله دارم و همسرم هم لیسانس عمران هست ؟مَی شه یک کمی در مورد شرایط اب و هوایی و کار و مهد کودک اطلاعات بدین واینکه خیلی سرد هست أیا مَی شه دوام أورد ؟یا برای ادامه تحصیل برم سوئد؟؟لطفا هرکس در اونجا زندگی میکنه راهنمایی کنه گرم ترین شهر نروژ کجاست

 7. فقط قسمتی از اطلاعاتتون درسته. مثلا اینکه نوشتید در نروژ خبری از درخت میون نیست کاملا بی اساسه. من در جایی زندگی میکنم که حیاطش پر از درخت سیب و آلبالو و گیلاسه. در جای دیگه نوشتید, : « سطح در آمد مردم تقریبا هماهنگ و یکدست شده. همه قادرند ماشین و خانه و مسافرت های خارج از کشورشون رو بی دغدغه داشته باشند.» در حالی که اصلا اینطور نیست. در آمدها خیلی فرق دارند. نوشتید نروژیها زیاد اهل کیک و شیرینی نیستند در حالی که کاملا برعکسه. اینها عاشق کیک و شیرینی هستند چون نوع هوای سرد اینجا, شیرینی طلب میکنه و قنادی هم دارند ولی تعدادش کمه. مردم خودشون خیلی اهل درست کردن کیک هستند. در ضمن, کار پیدا کردن هم خیلی خیلی سخته با اینکه کار هست ولی آسون به هر کسی نمیدند. لطفا اطلاعاتتون رو در مورد نروژ تصحیح کنید

 8. ممنون از اطلاعات تکمیلی شما
  خوب هر کسی یه برداشتی و نظری داره. لزوما هیچ کدومش هم صددرصد درست یا غلط نیست. ما اینجا نظرات شخصی خودمون رو می نویسیم و حرفامون صرفا یه برداشت شخصیه نه یه اعلامیه خبری.

  وقتی ما می گیم تفاوت طبقاتی کمه و همه از رفاه نسبی برخوردارن این فقط ادعای ما نیست٬ آمار و ارقام سازمان های بین المللی هم همین رو می گه. البته منظور ما برای خود نروژی هاست که اینجا سرزمین شون. نمیشه انتظار داشت که همه مهاجرین هم بلافاصله پس از ورود یا بعد از مدت کوتاهی همه اون رفاه و ثروت رو کسب کنن.

  اگه ما میگیم خبری از درختای میوه نیست منظورمون در قیاس با کشورهایی مثل ایرانه که باتوجه به شرایط جوی می تونن تقریبا همه میوه مورد نیازشون رو خودشون تامین کنن. اینجا اما قسمت عمده میوه مصرفی وارد می شه هر چند که همونطور که شما هم اشاره کردید حیاط خیلی از خونه ها پر از سبزه و گل و حتی درختای میوه است.

  در مورد کار هم باز مثل توزیع ثروت٬ جامعه موفق باید بتونه اول برای بچه هاش کار فراهم کنه. حرف شما کاملا درسته و کار پیدا کردن برای مهاجرین و خارجی ها خیلی سخته اما انصافا بچه های خودشون خیلی راحت کار پیدا می کنن.

 9. سلام من مادر از طریق ازدواج اقامت نروژ را گرفته.ایا من در صورت باردار بودن میتوانم برای زایمان به نروژ بروم تا فرزندم
  اقامت نروژی بگیرد؟

 10. سلام به هدیه: هیچ کس با زایمان در نروژ نمیتونه اقامت برای فرزندش بگیره مگر اینکه خودش مقیم نروژ باشه یعنی پاسپورت نروژی داشته باشه. اینجا بر خلاف یکسری از کشور ها که قانون خاک برای گرفتن اقامت حاکمه ، یعنی هر کس در خاک اون کشور بچه به دنیا بیاره ، فرزندش تبعه اون کشور میشه، در نروژقانون خون حاکمه! یعنی فرزند به تبع مادرش اقامت میگیره یا نمیگیره. ربطی هم به پدر بچه نداره فقط مادره که تعیین کننده است. بنابراین شاید شما بتونید به سختی ویزا بگیرید و بیاید نروژ و زایمان کنید، اما نمیتونید برای فرزندتون تابعیت نروژی بگیرید !

 11. سلام به هدیه: هیچ کس با زایمان در نروژ نمیتونه اقامت برای فرزندش بگیره مگر اینکه خودش مقیم نروژ باشه یعنی پاسپورت نروژی داشته باشه. اینجا بر خلاف یکسری از کشور ها که قانون خاک برای گرفتن اقامت حاکمه ، یعنی هر کس در خاک اون کشور بچه به دنیا بیاره ، فرزندش تبعه اون کشور میشه، در نروژقانون خون حاکمه! یعنی فرزند به تبع مادرش اقامت میگیره یا نمیگیره. ربطی هم به پدر بچه نداره فقط مادره که تعیین کننده است. بنابراین شاید شما بتونید به سختی ویزا بگیرید و بیاید نروژ و زایمان کنید، اما نمیتونید برای فرزندتون تابعیت نروژی بگیرید !

 12. من دارم واسه کار و اگه شد بعد چند سال اقامت
  از طریق ترکیه می رم اروپا
  آلمان . اتریش و نروژ و سوئد رو میتونم برم کمپ
  کجا برم بهتره
  راهنمایی کنید تو رو خدا

  • ﺑﺎ ﻋﺮﺽ ﺳﻼﻡ ﺧﺪﻣﺖ ﺩﻭﺳﺘﺎﻥ ﺧﻮﺏ اﮔﻪ اﻣﻜﺎﻥ ﺩاﺭﺩ ﺩﺭ ﻣﻮﺭﺩ ﻛﺎﺭ ﻓﺮﺵ ﺩﺭ اﺳﻠﻮ اﻃﻼﻋﺎﺗﻲ ﻣﻓﻴﺪﻱ ﺑﻪ ﻣﻦ ﺑﺪﻫﻴﺪ ﻣﻤﻨﻮﻥ ﻣﻴﺸﻮﻡ

 13. واقعا اميدوارم كردي نسبت به زندگي❤️❤️❤️❤️مي خواستم ببينم شرايط كار تو زمينه يموسيقي چه طور هست؟ در آمد و اين هاش؟

 14. به مهدی:
  کشور های اسکاندیناوی مثل نروژ و سوئد شرایط زندگیشون خیلی مشابه هست. سطح رفاه بالاست . نروژ کمتر از سوئد و المان مهلجر پذیره بنابر این زندگی برای پناهنده ها شاید توی المان و سوئد راحت تر باشه . نروژ اما خیلی به پناهنده ها رسیدگی میکنه، حقوق و جای سکونت و اموزش رایگان زبان ….

 15. به مهدی:
  کشور های اسکاندیناوی مثل نروژ و سوئد شرایط زندگیشون خیلی مشابه هست. سطح رفاه بالاست . نروژ کمتر از سوئد و المان مهلجر پذیره بنابر این زندگی برای پناهنده ها شاید توی المان و سوئد راحت تر باشه . نروژ اما خیلی به پناهنده ها رسیدگی میکنه، حقوق و جای سکونت و اموزش رایگان زبان ….

 16. به سروش: موسیقی کلا در اروپا طرفدار داره، بستگی داره چقدر حرفه ای باشی. من بارها انونس کار برای موزیسین ها رو روی سایت های کار یابی اینجا دیدم، در امدش هم خوبه مثل بقیه مشاغل ! موسیقی کلاسیک هم خیلی محبوبه اینجا

 17. مطالب خوبی بود اما زند باد وطنم ایران

 18. مطالب خوبی بود اما زند باد وطنم ایران

 19. با سلام خسته نباشید خدمت دوست عریز

  من 15 سال سابقه کار برق صنعتی دارم هم مسلط به سیستمهای هیدرولیک مکانیک صنعتی و جوشکاری هستم بنظرتون کار واسه من هست انجا درامد چقدره ممنون از راهنمایت

 20. سلام
  اطلاعاتتون خیلی مفید بود خودم و خانواده ام تا دو ماه دیگه میخوایم بریم نروژ و فعلا منتظر ویزامون هستیم،میخواستم بدونم به غیر از لباس گرم چه وسایلی از ایران بیارییم اونجا به دردمون میخوره آخه شنیدم نروژ کشور خیلی گرونیه!
  واینکه هر اطلاعات مفیدی که به درد ادمایی مثه ما میخوره رو بگین ممنون میشم.

 21. سلام
  اطلاعاتتون خیلی مفید بود خودم و خانواده ام تا دو ماه دیگه میخوایم بریم نروژ و فعلا منتظر ویزامون هستیم،میخواستم بدونم به غیر از لباس گرم چه وسایلی از ایران بیارییم اونجا به دردمون میخوره آخه شنیدم نروژ کشور خیلی گرونیه!
  واینکه هر اطلاعات مفیدی که به درد ادمایی مثه ما میخوره رو بگین ممنون میشم.

 22. با شرایط بی دینی ام زندگی برایم خیلی سخت شده دارای زن ودختری ۶ساله هستم موندم که سال بعد نوبت مدرسه رفتن دخترم است چطور او را در سیستم اموزشی مذهبی فوق فاسد بزارم دلایل محکمه پسند خیلی زیادی دارم ایا می توانم اقامت نروژبگیرم ضمنا باردار بودن همسرم می تواند کمک حال درامر پناهندگی باشد باسپاس

  • ببینید در حال حاضر اولویت پذیرش پناهندگان با کشورهای جنگ زده می باشد و شرایط بسیار سختی حاکم می باشد. شرایط همسر شما نیز به هیچ وجه کمکی نمی کند با اینحال ما در خصوص پناهندگی به هیچ وجه تخصصی نداریم و بهتر است از طریق منابع دیگر، بیشتر مطالعه و تحقیق کنید. موفق باشید

 23. به سارا:
  اگر برای زندگی میایید وسیله هر چی بتونید با خودتون بیارید خوبه. بسته به اینکه هزینه آوردن وسایل سنگین براتون بیارزه. اینجا همه چیز گرونه ولی اگر کار داشته باشید میشه به مرور وسیله خرید. هر چیز از ظرف و ظروف و فرش و وسایل جمع و جور که ارزش اوردن دارن خوبه اگه بتونید بیارید. لباس از ایران نیارید که بدرد اینجا نمیخوره خیلی. به ااندازه کافی لباس های ایران گرم نیستن. بهتره همینجا بخرید. موفق باشید

 24. به سارا:
  اگر برای زندگی میایید وسیله هر چی بتونید با خودتون بیارید خوبه. بسته به اینکه هزینه آوردن وسایل سنگین براتون بیارزه. اینجا همه چیز گرونه ولی اگر کار داشته باشید میشه به مرور وسیله خرید. هر چیز از ظرف و ظروف و فرش و وسایل جمع و جور که ارزش اوردن دارن خوبه اگه بتونید بیارید. لباس از ایران نیارید که بدرد اینجا نمیخوره خیلی. به ااندازه کافی لباس های ایران گرم نیستن. بهتره همینجا بخرید. موفق باشید

 25. به علی خسروی:
  اینجا مشاغل تخصصی و بخصوص برق کاری و جوشکاری و تعمیرات خیلی لازمه ولی باید مدرک و تاییده کاری از اینجا بگیرید. زبان مهمترین چیزه اگر نروژی ندونید باید انگلیسیتون عالی باشه. در امد هم اینجا همه در یک سطح و خوب هست. حالا بستگی به قرار داد کاریتون داره.
  در سایت
  http://www.nav.no
  میتونید دنبال کار بگردید

 26. سیدجعفرموسوی

  باسلام
  مرسی از راهنمایی کلی که در مورد نروژ دادید
  بنده رسمی نفت ایران هستم با 7 سال سابقه کار و مدرک لیسانس شیمی قصد پناهنده شدن در نروژ رو دارم مدرک وسابقه کاریم میتونه به دردم بخوره ?

 27. سیدجعفرموسوی

  باسلام
  مرسی از راهنمایی کلی که در مورد نروژ دادید
  بنده رسمی نفت ایران هستم با 7 سال سابقه کار و مدرک لیسانس شیمی قصد پناهنده شدن در نروژ رو دارم مدرک وسابقه کاریم میتونه به دردم بخوره ?

 28. سلام وقت بخير
  من سر مربي يه تيّم شنا هستم و جزو خدمه شناور هاى جستجو نجات سازمان بنادر كشتى رانى SARهستم
  و سابقه كار پنج ساله دارم
  همچنين جوشكارى زير اب غواصى نجات غريقى و و و يه سرى تخصص هاى ديگه هم دارم با مدارك معتبر
  اما بصورت حرفه اى همون دو تا اولى انجام ميدم
  براى كار و زندگى قصد امدن به نروژ دارم ميشه راهنمايي م كنى از چه راهى بايد وارد بشم جهت كار يابى و أقامت جهت زندگى اينده اصلا تو رشته خودم كار هست
  مجرد هستم و قصد تنها امدن دارم لطفا جواب بدين
  09214920754اينم شماره منه تلگرام پيام بده
  ممنونم

 29. به سید جعفر موسوی
  اگر شما تو شرکت نفت ایران کارمند رسمی هستید از طریق کاریابی میتونید اقدام به خارج شدن از ایران کنید. پناهندگی شرایط خاص میخواد. به هر کسی که از کشورش فرار کنه که پناهندگی نمیدن…

 30. به سید جعفر موسوی
  اگر شما تو شرکت نفت ایران کارمند رسمی هستید از طریق کاریابی میتونید اقدام به خارج شدن از ایران کنید. پناهندگی شرایط خاص میخواد. به هر کسی که از کشورش فرار کنه که پناهندگی نمیدن…

 31. به حیدر
  تخصص شما خیلی خوب و کاربردی هست به نظر من . باز هم میگم برای کاریابی باید زبان بلد باشین.
  در این سایت میتونید دنبال کار بگردید. بزرگترین سایت کاریابی نروژ هست:
  http://www.nav.no

 32. به حیدر
  تخصص شما خیلی خوب و کاربردی هست به نظر من . باز هم میگم برای کاریابی باید زبان بلد باشین.
  در این سایت میتونید دنبال کار بگردید. بزرگترین سایت کاریابی نروژ هست:
  http://www.nav.no

 33. سلام، ممنون از اینکه به این زیبایی تمام جزییات کشور نروژ رو توضیح دادید. من تازه در این کشور تقاضای پناهندگی دادم. از بچگی کشور نروژو دوست داشتم و حالا با تعریفای شما بیشتر جذبش شدم. شاید شانسم برای موندن اینجا خیلی کم باشه ولی امیدوارم که بمونم و از زندگی لذت ببرم. ممنون

 34. salam
  man mikham varede norway besham
  che karhaee bayad anjam bedam
  chetori biyam tahsili ya kari
  mitonid etelaat behem bedid
  mamnun misham

 35. salam
  man mikham varede norway besham
  che karhaee bayad anjam bedam
  chetori biyam tahsili ya kari
  mitonid etelaat behem bedid
  mamnun misham

 36. سلام
  من توزمینه دوربین مداربسته کار میکنم به نظر شما کار واسه من پیدا میشه
  ممنون میشم راهنماییم کنین

 37. سلام. لطفا نظرتونو بدید بی تعارف و صادقانه. برای دکترا میخوام پذیرش بگیرم. آیا زندگی در نروژ خوبه و واسه رشته محیط زیست کار هست؟

  • سلام من یه خواستگار دارم که تازه اقامت نروژ گرفتن تا قبلش پناهنده بود در ترکیه ایشون تازه وارد نروژ شدن و قراره تابستون بیان ایران میخوام بدونم آیا با شرایط این که تازه وارد این کشور شدن براشون امکان پذیر هست بلافاصله به ایران بیان و در صورت ازدواج با من چقدر زمان میبره تا کارهای اقامت من انجام بشه

 38. سلام. لطفا نظرتونو بدید بی تعارف و صادقانه. برای دکترا میخوام پذیرش بگیرم. آیا زندگی در نروژ خوبه و واسه رشته محیط زیست کار هست؟

 39. زندگی در کشور نروژ خوبه اما بستگی به روحیات آدم ها داره . من نمیتونم به شما ضمانت بدم که شما از زندگی در این کشور رضایت خواهید داشت یا نه ! برای کار هم قبلن گفتیم از سایت های کار یابی معرفی شده باید اقدام کرد

 40. در مورد پناهنده ها من اطلاع ندارم که می تونن وارد ایران بشن یا نه ! اگر اقامت یعنی پاسپورت نروژی دارند فکر میکنم مسئلهای ندارند و شما بعد از ازدواج و طی مراحل خاصی که سفارت نروژ داره میتونید به نروژ بیاید ، البته ممکنه چندین ماه طول بکشه

 41. سلام بازار کار سالن زیبایی زنانه در نروژ چطوره؟ بعد از رفتنمون هم همسرم قصد داره داروخانه بزنه البته به صورت شراکتی با یک متخصص یعنی فقط سرمایه گذاری میکنه ممنون میشم راهنماییمون کنید

 42. به سعیده: اگر شما حرفه ای هستید لازم هست اینجا دوره بگذرونید و مدرک بگیرید. بازارش خیلی خوبه و درامدش هم خوبه. ولی گرفتن مدرکش زمان بره.

 43. به سعیده: اگر شما حرفه ای هستید لازم هست اینجا دوره بگذرونید و مدرک بگیرید. بازارش خیلی خوبه و درامدش هم خوبه. ولی گرفتن مدرکش زمان بره.

 44. سلام .مرسی از اطلاعات خوبتون.من 35 سالمه و مهندس صنایع شیمیایی هستم و الان حدود 13 سال سابقه کار دارویی دارم و همسرم هم با من همسن هستش و لیسانس مترجمی زبان انگلیسی داره و مدرس آموزشگاه هست میخواستم بدونم ما شرایط اقامت در نروز را داریم. چون دغدغه اصلی ما کار است. ما سرمایه نداریم . لطفا راهنمایی کنید با تشکر

 45. سلام…میشه اونجا با حجاب زدگی کرد کار کرد؟

 46. سلام…میشه اونجا با حجاب زدگی کرد کار کرد؟

 47. سلام
  من آرشیتکت هستم، ۲۸ سالمه و ۷ سال هست کار می کنم و تخصص در چند حرفه ی مربوط به ساختنان هم دارم.
  هدفم امدن به نروژ هست و چون تحصیلی اسون تره از طریق تحصیل، هزینه همون ترمی ۶۰۰ کرون هستش برای مستر؟ و اینکه سایر امکانات مانند مسکن رو در اختیارمون میزارن یا هزینش با خودمونه؟ وکلا هزینه چقدر میشه برای کسی که تحصیلی بخاد بیاد؟
  مرسی

  • نمیدونم اون ترمی ۶۰۰ کرون منظورتان چیه
   اما به این نکات توجه کنید
   – در حال حاضر (ممکنه در آینده تغییر کنه ) تحصیل مجانی هستش. یعنی شما اگه پذیرش بگیرید شهریه ای نمی پردازید
   – بعضی دانشگاه ها خوابگاه دارند که با قیمت مناسب تر نسبت به اجاره خونه در اختیار دانشجوها قرار میدن. معمولا یه اتاقه و آشپزخانه-حمام با تعدادی اتاق دیگه (۴ تا یا ۸ تا ) مشترک. هزینه متفاوته، حدود ۲ تا ۴ هزار کرون ماهیانه.
   – هزینه زندگی بسیار بستگی به نحوه پول خرج کردن داره. ۶ تا ۱۰ هزار کرون در ماه برای یک نفر که دانشجویی و مجردی بخواد زندگی کنه.

 48. سلام من لیسانس حسابداری هستم اونجا شرایط ادامه تحصیل و کار برای رشته حسابداری چجوریه ممنون از راهنماییتون

  • برای ادامه تحصیل نیاز دارید به مدرک زبان آیلتس آکادمیک و GMAT که مختص رشته های تجارت و بازرگانی است. هزینه تحصیل مقطع ارشد رایگان است.

 49. سلام
  من در ایران خشکشویی دارم
  وضعیت این حرفه در اونجا چطوره؟
  رونقش خوبه؟

 50. در نوروژ کسی تا حالا با بارنه ورن در افتاده لطفا راهنمایی کنید

 51. سلام من مهندس نفتم. کارمند پالایشگاه اصفهان. میخواستم بدونم میتونم پذیرش کار بگیرم؟؟؟ سایت های کاریابی نروژی من چیزی سر در نمیارم.

  • میزان تسلط به هردو زبان انگلیسی و نروژی در کنار مدرک تحصیلی و دانشگاهی که درش درس خوندید خیلی مهمه.
   همه کاریابی ها از طریق سایت شرکت های مربوطه اطلاع رسانی میشه و همه میتونن از طریق اینترنت اقدام به ارسال مدارک کنن.

 52. سلام سال نوتون مبارک. من میخاستم برا کار با ویزای دانشجویی بیام اما. چند تا سوال دارم که نتونستم جوابی براشون بگیرم میتونم از شما بپرسم؟؟اگه پیام بنده رو دیدید و وقت داشتید لطفا به ایمیلم جواب بدین ممنون

 53. سلام
  مرسی از اطلاعات مفیدی که گذاشتید، من کارشناس ارشد فیزیوتراپی هستم میخواستم بدونم که بازارکار این رشته در نروژ به چه صورت هست؟ممنون

 54. لطفا برای اقامت نروژ راهنماییم کنین
  آرزوم زندگی در نروژ هست

 55. ممنون بابت اطلاعات مفیدی که در اختیارمون قرار دادید.
  من قصد دارم در کشور نروژ ادامه تحصیل بدم. ممکنه بفرمایید شرایط برای رشته “میکروبیولوژی” در این کشور چطوره؟ البته من چندین سال تحقیق کردم و با اساتیدم هم مشورت کردم. ما تمایل دارم از کسی که در این کشور زندگی میکنه هم اطلاعاتی در این زمینه کسب کنم.
  و یه سوال دیگه هم دارم، شاید خیلی تخصصی نباشه. اما ممنون میشم راهنمایی کنید. آیا برای دریافت ویزای تحصیلی و انجام سایر کارهای مربوطه الزاما نیاز به گرفتن وکیل هست؟

 56. با سلام.خیلی ممنون که سر میزنید و جواب میدین.چشم! سوالمو همین جا مطرح میکنم.اجازه بدین قبلش توضیحی بدم.که هدف من صرفا کار هست بعدش اگه شرایط اوکی بود تحصیل. خیلی تحقیق کردم همه کشورها.همه سایتها.همه روشهای مهاجرتی!نروژ ابوهواش سرده زبونش غریبست جمعیتش کمه به نظر من اینا ضعفش بودند.ولی چون شرایط کار و رفاهش و تحصیلش بهتر بود از بقیه من نروژو ترجیح دادم و هر انچه قیاس کردم و با هر کجا نروژ میچربید.خلاصه بهترین راه رو تحصیلی دیدم که بیام از نزدیک ببینم و زندگی کنم بعد تصمیم بگیرم.برا یکسال خرجم تو نروژ پول دارم سال اول فقط میخام اشنا بشم با اونجا.فوق دیپلم هوافضا دارم.سوال اولم اینه که اونجا چقد میشه امیدوار بود که واقعا کار پیدا بشه؟؟منظورم کار معمولی نه به عنوان اسپشلیست و اکسپرت.تا بعد از دو سه سال که اقامت داعم گرفتیم انشاالله بعد تحصیل رو ادامه بدم.ادم تنبلی نیستم کار هم برام عار نیست مهارتهام هم خیاطی هستش.رسیپشن هتل بودم ۵سال مدرک بین الملیش هم دارم. مکانیک خودرو نیمه واردم.فستفود و رستورانم هم کمک اشپز بودم ارایشگری هم نیمه واردم.میدونم که برا کار باس مدرک اونجا گرفت اما پیدا کردن کار تو همین ضمینه ها چطوره و حقوقشون چطوریاس؟؟اونجا هوا فضایی یا همان هواپیمایی قوی داره یا نه؟؟البته برا اینده.حالا که زیاد نوشتم اجازه میخام اینم اضافه کنم که یه دلمم میگه بمونم.چهار سال دیگه با تجربه کاری و از طریقه رشته مکانیک بیام یا تو حوزه نفت یا هوا فضا اقدام کنم ولی عملا چهار سال زندگی تو نروژ رو از دست دادم و تو ایران هم هیچ زمان برنامه ها طبق برنامه پیش نمیره.لطفا نظرتون رو راجع به دو برنامم با توجه به جو اونجا کدومش بهتره و موفقیت امیزتره الان به عنوان دانشجو بیام درسو رها کنم بچسبم به کار یا چهار سال بعد به عنوان اکسپرت؟؟؟؟ببخشید زیاد توضیح دادم خواست روشن باشه ممنون میشم نظرتون رو بفرمایید ان شاالله همه مون در مسیر درست قدم برداریم و موفق بشیم .بازم ممنون هموطن بهنام.مشهد

  • ببینید برای کار در نروژ باید حتمن جاب آفر داشته باشید تا بتوانید اقامت بگیرید. برای کار غیر تخصصی هم حتمن باید زبان نروژی خیلی خوب بدانید (در سطح C1). به نظر من بهترین روش ورود به نروژ اقدام برای تحصیل در مقطع ارشد یا دکتری است. با توجه به اینکه هنوز تحصیل در نروژ رایگان است. اگر با اجازه اقامت تحصیلی وارد شوید تا پایان تحصیلات اجازه کار حداکثر ۱۲ ساعت در هفته دارید و نه بیشتر. بعد از پایان درس شانس پیدا کردن کار زیاد است.

 57. با سلام ببخشید که. زیاد سوال کردم امیدوارم زیاد وقتتونو نگیرم و بدرد بقیه هم بخوره سوالام. چند حرفه که اونجا فرصت های شلغلی خوبی به حساب میان و درامد خوبی هم دارن بفرمایین تا هر که میهاد بیاد بره دورشو ببینه و یکم یاد بگیره ممنون ممنون..

 58. ممنون بابت پاسخ دهی.
  من دوتا سوال دیگه هم دارم که ممنون میشم پاسخ بدید.
  سوال اولم اینه که در نروژ هم مثل بعضی کشورهای دیگه این قانون وجود داره که بین دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد بیش از سه سال نباید فاصله باشه؟ یعنی برای شخصی که مثلا چهار سال پیش دوره کارشناسیش رو تموم کرده امکان اخذ پذیرش در دوره کارشناسی ارشد وجود داره؟
  و سوال دومم اینه که برای گرفتن پذیرش از دانشگاه های نروژ و ویزای تحصیلی، داشتن مهارت های دیگه، مثل داشتن مدرک در رشته های هنری (فنی حرفه ای، و نه دانشگاه)، مهارت در رشته های ورزشی (و داشتن مقام)، تسلط به زبان های دیگه (مثلا فرانسوی) هم تاثیرگذار هست؟

  • ۱- خیر هیچ محدودیتی نیست. فقط مدرک تحصیلی معتبر و ترجمه رسمی آن (گاهی دیپلم ذبیرستان هم) مورد نیاز است.
   ۲- از شما بجز مدرک تحصیلی، رزومه و یک صفحه statement of purpose می خواهند که در آنها توضیح می دهید چه کسی هستید و برای چه می خواهید ادامه تحصیل دهید. اینها رو با وسواس و دقت و به دور از کپی برداری خودتان تهیه کنید. مدرک آیلتس آکادمیک (نمره مورد نیاز سایت دانشگاه ها) معمولا ۶٫۵ به بالا هم نیاز دارید قبل از اپلای کردن.
   مهمترین مساله در پذیرش نمرات تحصیلی و رتبه دانشگاه دوره لیسانس است. سوابق کاری مرتبط، مهارت های جنبی و … ممکن است (با توجه به رشته تحصیلی)در برخی رشته ها مفید باشد.

 59. باسلام و مرسی از وقتی که میذارید.درسته زبان مهمه!من الان دارم زبان نروژی میخونم!!!اونجام که بیام فقط یکسالو میخام رو زبان کار کنم بعد دنبال کار تمام وقت غیرتخصصی بگردم. ۱:چند درصد احتمال جور شدن کار هست؟؟
  ۲: من دوخت کتو شلوارو واردم به درد اونجا میخوره؟؟
  ۳:وقتی حضوری برم و منو استخدام کنه و بخاد براش کار کنم چطوری باید بهم جاب افر بده؟؟؟ یا این دعوت نامه های کاری جریانش یه چیز دیگست؟؟ یکم بیشتر توضیح میدین لطفا؟؟

 60. سلام من سنم ۱۷ سالم هست.در ایران دیپلم معماری گرفتم و قصد دارم برم نروژ شما به من پیشنهاد میکنید اریشگری یاد بگیرم و یا آنجا که رسیدم کاری یاد بگیرم و یا آنجا تحصیل کنم خیلی ممنونم و می خواهم پناهنده بشم

  • به نظر من بهترین کار ادامه تحصیل است. شما باید مدرک پیش دانشگاهی را بعد از دیپلم بگیرید. بعد مدرک زبان. تعداد محدودی رشته با زبان انگلیسی در مقطع لیسانس (بیشتر مرتبط با هنر) وجود دارد. شهریه دانشگاه هم فعلا رایگان است. این عاقلانه ترین راه پیش روی شماست اما در نهایت خود شما تصمیم گیرنده هستید.

 61. سلام من ۲تا سوال دیگر هم دارم زبان کشور سوئد خیلی سخت است یا نه ؟ چه رشته های تحصیلی در آنجا راحت و خوب و پر درآمد هست رشتهی تحصیلی شما چیست در ایران من ۱۲ سال دیپلم گرفتم یعنی پیش دانشگاهی نخوندم میگن قبول نمیکنند و دوره دبیرستان مجدد باید خواند و رشتهی تحصیلی معماری هست ازش زیاد خوشم نمیاد رشتهی هنر در داشنگاه آنجا چطوره خیلی ممنونم

 62. سلام من ۲تا سوال دیگر هم دارم زبان کشور نروژ خیلی سخت است یا نه ؟ چه رشته های تحصیلی در آنجا راحت و خوب و پر درآمد هست رشتهی تحصیلی شما چیست در ایران من ۱۲ سال دیپلم گرفتم یعنی پیش دانشگاهی نخوندم میگن قبول نمیکنند و دوره دبیرستان مجدد باید خواند و رشتهی تحصیلی معماری هست ازش زیاد خوشم نمیاد رشتهی هنر در داشنگاه آنجا چطوره خیلی ممنونم

 63. سلام . یه سوال داشتم . میخواستم ببینم تو نروژ کسی نتورک کار میکنه؟ ممنون میشم جواب بدین

 64. سلام و خسته نباشید ممنون میشم به سوالم پاسخ بدید میخواستم بدونم من هم خودم لیسانس روابط عمومی هستم و هم همسرم ولی مدرک زبان انگلیسی نداریم ومن خودم الان باردار هستم ایا میتونیم بیایم نروژ که هم اونجا زایمان کنم و ادامه تحصیل بده همسرم و اونجا چند درصد از خانوما شاغل هستند چون میخواستم بدونم با بدنیا اومدن بچمون اقامت نروژی بهمون زودتر میدن یا با تحصیل که رفت وامد به ایران برامون مشکل نباشه

  • تابعیت در نروژ بر اساس خون هست نه خاک. یعنی شما حتی اگر اینجا اقامت دایم داشته باشید (شهروند نباشید اما) و بچه شما نروژ به دنیا بیاد تابعیت ایرانی خواهد داشت به تبعیت از خود شما.
   خیلی از خانم ها اینجا کار می کنند و فرصت های کاری تقریبا برابر است. اطلاعات بیشتر رو گوگل کنید.
   برای ادامه تحصیل حتما مدرک زبان رسمی مثل آیلتس لازم هست. درباره ادامه تحصیل پست جداگانه ای داریم

 65. چطور میشه و چیکار میشه کرد که بهمون اقامت دائم نروژ بدن باید خودم یا همسرم دارای چه خصوصیاتی باشیم که بهمون به راحتی اقامت و پاس نروژ بده ممنون میشم به سوالاتم پاسخ بدید

 66. سلام همسر من پاسپورت نروژی داره ولی تو ایران ازدواج کردیم و بچه دار شدیم بیست سال از نروژ دور بوده پسرم هم با اینکه ۱۳ سالشه به اونم تو سفارت ایرات پاسپورت نروژی دادن الان تصمیم گرفتیم بریم اونور همسرم هم ۴ ماهه که اونجاست ولی اون کد ۴ رقمی رو که نمیدونم چیه بهش هنوز ندادن و اسمشو تو اداره کار ثبت نمکنن هر دفعه هم که میره یه بهانه میگیرن اونجا مثل نداشتن کپی مدارک و بهانه هایی از این قبیل تصور من اینه که میخوا مارو خسته و از موندن منصرف کنن در حال حاضر شوهرم پیش یک ایرانی که کار بازسازی خونه انجام میده کار میکنه در اسلو ولی درامد خیلی کمی داره که به زحمت خرج خودشد در میاره به همین خاطر من و پسرم فعلا نمیتونیم بریم نروژ میشه لطفا راهنمایی کنید که چه کار کنیم تا روند سریع تر پیش بره البته شوهرم سال ۹۴ ۸ ماه در نروژ بود امد ایران و دوباره اویل سال ۹۶رفت ممنون

  • قطعا همسرتون خودش خیلی بهتر از روند کار اطلاع دارند اما تا اونجایی که من اطلاع دارم اگر کارفرمایی “قانونا” شخصی رو استخدام کنه روند اداره مالیات خیلی شفاف هست اما با توجه به بازار کار فعلی؛ احتمال زیاد همسر شما داره بصورت غیر رسمی پیش اون کارفرمای ایرانی کار می کنه که در اینصورت توافق خودشون هست ولی اینکه بخوان شما رو از مونده منصرف کنند چنین چیزی نیست.
   باز هم فرخ بیاد ببینه بهتر میدونه

 67. سلام.من فوق لیسانس تربیت بدنی(گرایش حرکات اصلاحی)دارم.با چندتا مربیگری سطح ۳ مثل شنا و هندبال و اینچیزا.طبق یه اطلاعیه نروژ تو مقطع فوق لیسانس پذیرش تحصیلی رایگان میگیره.ولی گویا معادل گرایش من اونجا نیست.یعنی در واقع من باید یه فوق لیسانس دیگه اونجا بخونم!!حالا اگه بخوام پذیرش بگیرم با تو جه به مخارج بالای زندگی اونجا آیا میشه با توجه به مدرک هام،کنارش براحتی کار پاره وقت پیدا کرد یا خود دانشگاه تو این زمینه میتونه کمک کنه،یا شرایط اونقدر سخته که ترجیحا به ادامه دکترا تو خود ایران بسنده کنم؟؟سپاس

  • هنگام تحصیل شما اجازه دارید ۱۲ ساعت در هفته بعلاوه تعطیلات آخر هفته کار کنید آنهم بدون دانستن زبان نروژی احتمال بسیار کمی وجود دارد که کار پیدا کنید. با دانشگاه ها تماس بگیرید و شرایط خود را توضیح دهید. معمولا خیلی خوب راهنمایی می کنند.

 68. سلام ممنون میشم از وضعیت پناهندگی در نروژ بگید من. و همسرم دوتا پسر داریم شرایطمون چطور میشه اونجا؟

 69. سلام
  من دانشجوی ترم آخر فوق لیسانس در رشته مهندسی شیمی طراحی فرآیندهای نفت هستم ، یعنی فقط دفاعم مونده ، متاهلم و تو ایرانم کارمم آزاده ، همسرم هم لیسانس داره که رشتش تکنولوژی آموزشیه ، یه چندتا سوال دارم راجبه نروژ:
  اول اینکه این درسته که به دانشجوهای دکترا اونجا حقوق میدن و تحصیل در زمینه دکترا اونجا یه شغل محسوب میشه (پاسخ این سوال برام مهمه) ؟ دوم اینکه اگه من ویزای تحصیلی بگیرم هم زمان با من به همسرم هم ویزا میدن ؟ سوم اینکه همسرم هم همراه من میتونه بیاد خوابگاه ؟ چهارم اینکه اصن رشته ی من واسه اونا اهمیت داره ویا ربطی به راحتر پیدا کردن شغل داره یا نه؟ پنجم اینکه این قانونی که میگن بعد از ٢٠١۵ تسویب شده که برای خوندن دکترا ابتدا باید دو ترم اونجا کارشناسی ارشد بخونی تا سوپر وایزرت اجازه بده بری دکترا درسته یا نه ( این سوالم واسم مهمه ) ؟ و در نهایت به نظرتون برای سال اول ما چند هزار کرون هزینه داریم ؟
  واقعاً منتظر جوابم ! متشکرم.

  • ۱. بله. دانشجوهای دکتری حقوق دریافت می کنند چیزی حدود ۲۰ تا ۲۵ هزار کرون ماهیانه بعد از کسر مالیات
   ۲. بله اگر با هم اقدام کنید همزمان ویزا می گیرید اما باید محل اسکان مشخص باشه (قرارداد اجاره خونه) اگر هم همسرتون بعد از شما اقدام کنه بعدش ویزا میگیره و مشکلی نیست.
   ۳. خوابگاه متاهلی است در واقع آپارتمان یک خوابه است
   ۴. این سوال سختی است و بستگی به شرایط داره. خودتون بررسی کنید
   ۵. من اینو نشنیدم. دیدم خیلی ها میان از ایران با ارشد ایران و مشغول دکتری میشن.
   ۶. حدودا ماهی ۱۵تا ۲۰ هزار کرون (کرایه خونه و سایر مخارج) بستگی به شهر و نوع زندگی و …

 70. سلام و خسته نباشید.ممنونم از سایت خوبتون.
  من لیسانس مهندسی مکانیک دارم و علاقه دارم مقطع ارشد رو تو نروژ بخونم و بعدش اونجا بمونم و کار کنم.سوالم اینه که هزینه زندگی تو نروژ برای کسی که خرج غیر ضروری نکنه در بدترین حالت چقد میشه در ماه؟ سوال بعدیم اینه که چقد احتمالش هست که من بتونم بعد از پایان تحصیلم اونجا کار پیدا کنم و بمونم؟ و اینکه دولت نروژ فرصتی رو در اختیار من میذاره که کار پیدا کنم یا نه؟ و بعدم اینکه آیا رشته مهندسی مکانیک تو مقطع فوق لیسانس از بازار کار خوبی برخوردا هست یا نه؟
  خیلی ممنونم از شما

  • ۱- هزینه زندگی زیاد بحث شده اما بطور خلاصه حدود ۴ هزار کرون اجاره خوابگاه و حدود ۴ هزار کرون هم خورد و خوراک.
   ۲. در مورد کار پیدا کردن اصلا نمیشه اظهار نظر کرد. شانس کار پیدا کردن زیاد هست اما بهرحال هیچ تضمین و هیچ کمک دولتی و غیر دولتی وجود نداره.
   ۳. بازار کار مهندسی مکانیک خوبه و مشکل خاصی نداره.

   • ممنونم از وقت و حوصله ای که صرف میکنید.
    بعد از پایان دوره فوق لیسانس باید بلافاصله کشور رو ترک کرد یا دولت نروژ زمانی رو در اختیار کارجو ها قرار میده؟و اینکه تو پیدا کردن کار فرقی بین شهروند خارجی که توی نروژ فوق لیسانس گرفته با شهروند خود نروژ یا اتحادیه اروپا وجود داره به این صورت که شرکت کارفرما کار رو به شهروند خارجی نده و منتظر شهروند نروژ یا اروپا بمونه یا اینکه اصلا شهروند خارجی که تو نروژ درس خونده از اولویتی برای کار برخوردار هست یا نه، حالا چه اولویت قانونی چه عرفی.
    بازم ممنونم

    • تاریخ انقضای اجازه اقامت معمولا بر اساس نوع ویزای درخواستی تعیین میشه. برای فوق دو ساله هست اما میشه در صورت توافق استاد در صورت طولانی شدن پروژه کمی ، مثلا شش ماه دیگه درخوات تمدید داد
     برای کار، همه چیز به توان متقاضی و میزان نیاز کارفرما و البته تعداد متقاضی ها بستگی داره

 71. سلام پیشاپیش ممنون از پاسخ شما
  من کارشناسی روانشناسی در دانشگاه ازاد خوندم برای ادامه تحصیل در نروژ مشکلی نداره ؟ مدرک دانشگاه ازاد رو قبول دارن یا باید اونجا از کارشناسی شروع کنم ؟ وضعیت بازار کار برای روانشناسای خارجی چطوره ؟ من اگه تا دکترامو از نروژ بگیرم میتونم راحت کار پیدا کنم؟ و اینکه وضعیت زندگی و اقامت دادن بعد از پایان تحصیل چطوره ؟ اجازه ی اقامت و کار میدن؟ و اینکه زندگی برای یه دختر مجرد اونجا سخت نیست ؟ از نظر امنیت چطور؟

  • – باید بگردید بینید چه دانشگاهی چه رشته ای رو داره که به بک گراند تحصیلی شما بخوره
   – مدرک دانشگاه آزاد مشکلی نداره مگر اینکه معدل لیسانستون زیر ۱۴ باشه
   – کارشناسی ها به زبان نروژی تدریس میشه
   – چیزی به نام “راحت” کار پیدا کردن نداریم! حتی اگر پست داک گرفته باشید از اینجا. هیچ تضمینی هم نیست اما غیر ممکن نیست و خیلی ها کار پیدا می کنند.
   – اجازه اقامت بعد از تحصیل و پیدا کردن کار خواهید داشت.
   – زندگی برای یک دختر مجرد با یک پسر مجرد هیچ فرقی ندارد. امینت آخرین نگرانی شما خواهد بود!

 72. خیلی ممنون
  یه سوال دیگه هزینه های زندگی توی نروژ چطوره؟
  و حداقل پولی که باید همراهم باشه چقدره؟
  ایا موقع تحصیل میتونم کار کنم و یا دانشگاه به ما حقوق میده در سطح ارشد ؟؟؟

 73. سلام؛ اگر امکانش هست راجع ب دکترای جامعه شناسی در کشور نروژ راهنمایی کنید و اینکه گرفتن بورس تحصیلی برای نروژ چطوره؟؟؟ ایا کمکهای تحصیلی فقط برا دانشجویانیست ک بورسیه گرفته باشن؟؟ ممنون میشم راهنمایی کنید

  • فاند برای دانشجوهای مقطع دکتری هست حالا فرقش با بورسیه چیه من دقیقا نمی دونم. یعنی شما اینجا بخوای دکتری بخونی با فاند هست اصلا بدون اون نیست. خود رشته تون هم راستش من هیچ اطلاعی ندارم.

 74. سلام
  پسرم گذرنامه نروژی داره و تا الان که چهارده ساله هست به نروژ سفر نداشته و شنیدم که تا پانزده سالگی اگه به نروژ سفر نکنه اقامتش رو از دست میده اعتبار گذرنامه اش تا سال ۲۰۲۱ هست آیا این موضوع صحت داره؟

 75. سلام ممنون از اینکه با حوصله سوالات رو میخونین و پاسخ میدین.من دانشجوی دکترای حقوق بین الملل هستم در دانشگاه تهران میخواستم بدونم اگر برای فرصت مطالعاتی اقدام کنم برای نروژ بعدش امکان اقامت و کار هست اونجا یا حتما باید یه دوره تحصیلی رو اونجا بخونم.
  ممنون

 76. درود بر شما
  سوال داشتم
  دنبال کارای مهاجرت هستم.اگر به شکل پناهندگی به نروژ بیام و اقامت بگیرم
  ایا میتونم پدرم رو بیارم پیش خودم؟؟(مادرم فوت کرده) ۶۰ ساله هستن
  برای برادرم ک ۳۰ ساله و مجرد هستش هم میتونم کاری بکنم و بیارمش؟؟
  پیشاپیش ممنون

  • فکر می کنم برای پدرتون امکانش باشه اما برادرتون باید مستقل اقدام کنه اما خب بهرحال میتونید حمایتش کنید اما فکر نمی کنم قانونا امتیازی محسوب بشه. مطمئن نیستم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *