وطن ما

گردشگری و سلامت

سفرنامه یونان؛ قسمت دوم: آتن، مردم و شهر

با ۲۳ نظر

“پی نوشت: تذکر مهم” به تاریخ آبان ماه ۱۳۹۰

دوستان گرامی قبل از اینکه شروع به خواندن سفرنامه ما بکنید اکیدا توصیه می کنم توجه کنید که نوشته های من مربوط به تابستان ۱۳۸۸ میشه و اون موقع شرایط برای گرفتن ویزای یونان به مراتب راحت تر بود. اگه با خوندن این مطالب شور و شوقتون برای سفر به یونان بیشتر شد توصیه می کنم حتما! در ادامه مطالب، دیدگاه ها رو هم بخونید.

در سال های اخیر با توجه به شرایط خاص سیاسی اقتصادی یونان گرفتن ویزای این کشور به مراتب سخت تر شده و مواردی از قبیل “سفر در خارج فصل توریستی”، “داشتن مقاصد دیگری بغیر از خود یونان در این سفر”، “اولین تلاش شما برای گرفتن ویزای شینگن”، “عدم ارائه مدارک کافی مبنی بر محل اقامت و اطمینان سفارت از برگشت شما” در کنار بسیاری موارد دیگه که اگه وقت بزارید و دیدگاه ها رو بخونید اونجا بطور جامع در موردشون صحبت شده، می تونه دید بهتری از علل ممکن برای عدم دریافت ویزا در شرایط امروز به شما بده.

و اما سفرنامه ما:

نگاه اول: در نگاه اول چیزی که از آتن می بینید زیاد زیبا نیست. بر خلاف شهرهای بزرگ و زیبای اروپا مثل پاریس، لندن، آمستردام و مادرید اینجا در نگاه اول تعجب زدتون می کنه. خبری از فروشگاههای بزرگی که سوپر مارکتن اما براحتی میشه توشون گم شد نیست. خبری از دوچرخه هم نیست، با دیدن اسکاندیناوی و هلند و فرانسه به این نتیجه رسیدم که یک معیار رفاه و پیشرفت و شعور بالای جامعه تعداد و نسبت دوچرخه ها به ماشین. کسی رو نمی دیدید که صبح تو خیابان بدو و ورزش کنه. راننده اتوبوسی رو دیدم که با مسافری دعواش شد و وایستاد به داد و بیداد. ماشین تو خیابون ها زیاد بود و کم و بیش ماشین هاشون رو مثل ایران خودمون با بوقش خریده بودن. مردم زیاد انگلیسی نمی دونستن و حتی پلیس هایی که در سطح شهر گشت می زدن واقعا از برقرار کردن ساده ترین نوع ارتباط و انگلیسی حرف زدن عاجز بودن که برای یک کشور توریستی به نظرم خیلی زشته.

آتن دوست داشتنی: تپه های سیلک رو تو کاشان دیدید، به نظرتون چرا اینقدر رو آدم تاثیر میزاره و اون احساس عجیبی که به آدم میده چیه؟ این که فکر می کنه همین جا هزاران سال قبل بشر ساکن بوده یه حسی به اون مکان میده که اصالت داره و هویت داره. همین حس رو تو آتن داشتیم، این شهر مهد دموکراسی هستش، جائیه که احترام به اندیشه و گفتمان کردن درش در سطح شهر جاری بوده. به اون زمان، ۳۰۰۰ سال پیش کتابخونه حسابی داشته. احساس می کنید که این شهر و مکانهای باستانیش برای خودشون شخصیت قابل توجهی دارن.

مردم آتن: همونطوری که گفتم نتونستیم باهاشون زیاد ارتباط برقرار کنیم. بر خلاف سطح رفاهی که از این کشور بر اسا GDP یونان انتظار داشتم به نظرم کشور چندان مرفهی نیومد. بر اساس امار بانک جهانی از لحاظ درامد ناخالص ملی (که همون قدرت اقتصادی یک کشور) سی و سوم و از نظر تولید ناخالص سرانه (که همون رفاه کشور) بیست و سوم هستن اما این واقعا دیده نمی شد.

البته این دید من فقط در ده روز حاصل شده و اونم صرفا تو قسمت توریستی شهر بودیم. شاید بر خلاف خیلی از شهرهای توریستی دنیا آتن جاهای دیدنیش بهترین جای شهر نبودن. بهر حال من رفاه سرشاری ندیدم.

تا شهر: از فرودگاه تا شهر رو با اتوبوس رفتیم چون مترو وسط های راه در حال توسعه بود و فعلا نمی شد مستقیم به شهر رفت. اتوبوس هم از فرودگاه تا شهر خیلی ارزون بود، نفری ۳٫۵ یورو که در مقیاس اروپایی واقعا مفته.

مترو: از مترو تهران ما زشت تر بود! اما عوضش نقاط کلیدی شهر یعنی فرودگاه؛ مرکز شهر، جاهای توریستی و بندر رو به هم متصل کرده بود. ارزون بود، معمولی ترین بلیط یک یورو بود که برای یک و نیم ساعت هم اعتبار داشت.

هتل: یه نکته مهم اینه که محل هتل مرکز شهر و در نزدیکی سایت های تاریخی باشه، ما هتل رو نزدیک میدان Monastiraki گرفتیم که تا تمام جاهای دیدنی شهر پیاده راهی نبود. هتل صبحانه می داد در بالاترین طبقه هتل که نمای بسیار زیبایی از Parthenon میشد دید. کلا قیمت هتل خیلی متفاوت و از شبی ۴۰ تا شبی ۱۰۰ روش حساب کنید که بسته به این که چقدر آدم سخت گیری در انتخاب هتل هستید تغییر می کنه.

غذا : غذا خوردن تو یونان آسان ترین کارهاست. اگه حتی آدم بد غذایی هستین یا از هر غذایی خوشتون نمیاد و فقط با غذاهای ایرانی حال می کنید، شک نکنید که از غذاهای یونانی لذت خواهید برد. خیلی تم غذاهاشون به ما نزدیکه، حتی بعضی هاش کپی برابر اصل شده هستن. مثل حلوا که به عنوان دسر سرو می کنن و اسمش هم همون حلواست. کباب کوبیده خودمون رو می پیچن لای نون و با گوجه و پیاز مثل ساندویچ میزنن تو رگ، انصافا هم خوشمزه بود. یه شامی خوردیم به اسم شش کباب که شامل چهار سیخ کباب کوبیده روی نونی مثل نون تافتن تنوری خودمون بود.

در کل غذای بد تو منوی یونانی پیدا نمی کنید. از غذاهای یونانی هن من Musaka رو دوست داشتم. تو جزایر، Kalamari هم خوردیم که خوشمزه بود.

برای غذا خوردن تو آتن توریست ها Plaka رو ترجیح میدن بخصوص در شب که اکثر رستورانها روی پشت بام میز دارن و چشم انداز بسیار زیبایی هم از Parthenon نورپردازی شده می تونید ببینید. اما اینجا یه کمی گرونه و نفری ۱۰ تا ۳۰ یورو ممکنه خرجتون بشه. تو مرکز شهر هم نزدیک Monastiraki خیلبونی هست که همش رستورانه و قیمتش هم خیلی بهتره. نفری ۷-۱۵ یورو.

کلا مدل غذا خوردن تو سالن رستوران مد نیست و حتی در شرایط بارونی هم تو خیابون می نشینند و فوقش زی چتر اما تا جاییکه بشه تو چهار دیواری خودشون رو حبس نمی کنند.

تو همین محله البته جاهای دنج و قشنگی هم هست که میشه با قیمت مناسب غدای معرکه ای خورد. شب اول یه رستورانی رفتیم که سینی بزرگی از ۱۵-۱۶ نوع غذای مختلف جلومون گذاشت که هر چند تا می خواستید می تونستید امتحان کنید، ما ۵ تا برداشتیم و انصافا همشون خوشمزه بودن. توی سالن کمتر کسی تمایل به نشستن داشت؛‌ما تو بالکنی نشستیم که فقط اندازه دو تا صندلی و یه میز جا داشت.

Free Image Hosting by FreeImageHosting.net

سالاد یونانی: یونان محصولات کشاورزی خیلی با کیفیتی داره و به نظرم بهترین شون گوجه های خیلی خوشمزه یونانی هستش. سالاد یونانی و کلا تمام سالاد هایی که ما اونجا تست کردیم پایه اصلی شون گوجه هست. معروف ترین سالاد که تو عکس بالا هم می بینید همون سالاد یونانیه که از گوجه، خیار، پیاز، فلفل، زیتون و ورقه ای از پنیر تشکیل شده که این پنیر شبیه به پنیر لیقوان خودمونه. اما چیزی که اون تکه های بزرگ گوجه رو بهشون طعمی عالی و باور نکردنی میده روغن زیتون بسیار با کیفیت یونانیه.

انگور: کلا محصولات کشاورزی یونان کیفیت بالایی دارند اما انگورشون یه چیز دیگست، درشت، شیرین و بدون هسته!

سرباز گمنام و پارک ملی: بجز بناهای باستانی که تو پست بعدی ازشون می نویسم تو شهر دو تا چیزی که باید دید یکیش بنای سرباز گمنامه (در میدان Syntagma) که خودش چیز خاصی نیست و فقط یه مجسمه است که تو سنگ دیوار کار شده ، اون چیزی که جالبش می کنه سربازان گاردی هستن که با هیکلی ورزیده از جاشون جم نمی خورن و مثل مجسمه می مونن. تعویض پست این سرباز ها هم جالبه و طی مراسم خاصی انجام میشه.

Free Image Hosting by FreeImageHosting.net
Free Image Hosting by FreeImageHosting.net
پارک ملی هم دیدنیه، البته اگه وقت اضافه داشتید. کنار همون بنای سرباز گمنام قرار گرفته و به اندازه یک ساعتی توش چرخیدن دیدنیه.

Free Image Hosting by FreeImageHosting.net

Free Image Hosting by FreeImageHosting.net

Free Image Hosting by FreeImageHosting.netتا همین جا داشته باشید تا بعد.

Be Sociable, Share!

نوشته شده توسط فرخ

آبان ۶م, ۱۳۸۸ در ۱۰:۲۳ ب.ظ

نوشته شده در سفرنامه

برچسب

با ۲۳ نظر برای 'سفرنامه یونان؛ قسمت دوم: آتن، مردم و شهر'

اشتراک نظرات با RSS یا بازتاب برای 'سفرنامه یونان؛ قسمت دوم: آتن، مردم و شهر'.

 1. عالی بود. چقدر خوب غذاها رو وصف میکنی. کلی هوس افتادم.

  amir

  ۶ آبان ۸۸ در ۱۰:۴۳ ب.ظ

 2. یادم رفت بگم….سالاد گوجه با روغن زیتون معرکه است. تو ایران آبلیمو یا سس های فرانسوی رو باید با روغن زیتون طبیعی جایگزین کنیم.

  amir

  ۶ آبان ۸۸ در ۱۰:۴۷ ب.ظ

 3. به هوس افتادم با گوگل ارث یه سری بزنم آتن!
  واقعن این تقسیم بندی شرق و غرب و شرق دور خیلی با معناست.هر چی از اروپا به سمت شرق حرکت کنی مردم شرقی تر میشن.مثل عادت خواب بعد از ناهار مردم مادرید! من یه بار از تاثیر جغرافیا روی رفتار ملت ها نوشتم.آفتاب و کوه و رود مردم رو شخصیت میده.یونان شخصیت آفتاب داره.اروپا شخصیت کوهستان سبز و شرق آسیا بارون.
  در مجموع لذت بردیم.ببینیم قسمت بعدی چی داری واسه مون.در ضمن یونان باید بهت پورسانت بده! کلی مسافر واسشون جور می کنی.
  من عکس ها رو نمی تونم ببینم.فقط من این مشکل رو دارم؟

  مهدی

  ۷ آبان ۸۸ در ۷:۲۵ ق.ظ

 4. خودمم نمیبینم! خونه آپلود کردم؛ اینجا تو شرکت نمی بینم.

  در کل به نظرم رفتارشون بیشتر بهشرقی ها می خورد تا غربی ها.

  زیاد مودب نبودن؛ خوب بوق می زدن؛ چرب و چیلی می خوردن و …

  farokh

  ۷ آبان ۸۸ در ۱۱:۰۶ ق.ظ

 5. سلام
  ممنون از اطلاعاتتون ، دقیق و عالی .
  میشه لطفا اسم هتلتون روبگید.
  ممنون

  سارا

  ۴ اسفند ۸۸ در ۱:۲۵ ب.ظ

 6. سلام دوست عزیز من تو یونان زندگی میکنم .یونان کپی برابر اصل ایرانه شاید تعجب کنی اینو میگم اما چیزی هست که تو این ۴ سالی که تو یونان هستم بهش رسیدم . از بوق و فحش هایی که احتمالا متوجه نشدی تا غذاهاشون و موسیقیشون که ما ایرانی ها رو دیوونه میکنه تا رقصشون تا رشوه گرفتن هاشون . اینجا همه چیز رو میشه دور زد همه چیز رو میشه تقلبیش هم بسازی . من همیشه به یونانی هم گفتم اینجا فقط یه فرقی داره با مملکتم اونجا زن ها چادر دارن اینجا نه .تو یونان دلت برای ایران تنگ نمی شه چون احساس تو خونه بودن می کنی

  فرزاد

  ۱ فروردین ۸۹ در ۹:۵۳ ق.ظ

 7. آدم وقتی جایی مسافرت میره…فقط جاهای خوب و چیزهای خوب رو میبینه اما واقعیت رو کسی می بینه که داره توی اون محیط زندگی میکنه.حق با شماست.
  اما مهم اینجاست که مسافر از سفرش لذت ببره و به چیزی که دنبالش بوده برسه.

  مهدی

  ۱ فروردین ۸۹ در ۸:۰۳ ب.ظ

 8. آقا سلام توی آتن مک دونالد یا کنتاکی هم شعبه دارند؟ پیتزای خوشمزه هم تعریفشو شنیدیم

  Alireza

  ۲۹ شهریور ۸۹ در ۱۰:۳۳ ب.ظ

 9. کسی که تو یونان مک دونالد بخوره من واقعا براش متاسفم. به قول معروف میگن یکی از جاهایی که غذای محلی روی مک دونالد رو کم کرده یونانه.

  اونقدر غذاهای عالی با قیمت های مناسب وجود داره که من به هیچ کس مک دونالد پیشنهاد نمی کنم.

  به هرحال اگه خیلی دوست داشتید به راحتی تو میادین اصلی شهر شعباتش رو پیدا می کنید.

  farokh

  ۳۰ شهریور ۸۹ در ۷:۵۶ ق.ظ

 10. منو دوستام داریم چند وقت دیگه میریم یونان،با این اوصاف دارم از رفتن به اونجا پشیمان میشم.ولی اگه رفتم و برگشتم حتما نظرم را می نویسم

  محمدعلی

  ۱۸ تیر ۹۰ در ۹:۵۴ ق.ظ

 11. منتظر شما هستیم ببینیم چی می بینیت از یونان

  مهدی

  ۱۹ تیر ۹۰ در ۷:۰۵ ق.ظ

 12. از نظر من نون خالی بهتر از غذای مک دونالد و کی اف سی هست. چه بسه به جایی که خودش غذاهای مختلف و خوشمزه داره. :)

  مریم

  ۳۰ مرداد ۹۰ در ۱۰:۵۵ ق.ظ

 13. سفر بعدی من به آتن و باسلونا خواهد بود. د سفرنامه های شما خبری از آلمان و انگلستان نبود یا من ندیدم. دوست دارم اگر رفتید منم نظرمو بگم!!:)

  مریم

  ۸ شهریور ۹۰ در ۳:۰۳ ب.ظ

 14. من به اجبار ۳ ماه تو اتن بودم.من زیاد حال نکردم.من خونه کرایه کرده بودم ۱ ماه ۲۵۰ یورو که ۲۵۰ یورو هم بابت اسباب اصاصیه ازم گرفتند.یه خیابون داره به نام اخرنون که مرکز قاچاق انسانه و پر است از قاچاقبر.در این خیابون پر است از خونه های لامپی که برای س-ک-س یه لامپ زدند در خونه ها.تو اگوست حراجی مغازه هاست فروشگاههای زارا تیشرت ۲۰ یورویی رو ۷ یورو میفروشن.من جزیره خانیا یا کانیا رو خیلی دوست داشتم .تو میدون امونیا و اول خیابون زنان خیابونی بیداد میکنند.شهر سالونیکی هم زیبایی خوبی داره.اما به شخصه یونانو سطل اشغال اتحادیه اروپا میدونم.و همه برای کثافت کاری میان یونان.من تجربه خوبی نداشتم چون خودمم قاچاقی از ترکیه رفته بودم یونان.به سایتم سر بزید تا بفهمید چی کشیدم تو یونان
  http://yonansarab.blogfa.com/

  amir hossein

  ۱۹ مهر ۹۰ در ۶:۳۱ ق.ظ

 15. سلام. آقا من یه تحقیق در باره فرهنگ و آداب و رسوم مردم آتن دارم خوشحال میشم کمکم کنید من هیچ اطلاعاتی و منبعی ندیدم

  akbari

  ۲۰ مهر ۹۰ در ۳:۰۱ ب.ظ

 16. با سلام و تشکر از اطلاعات عالی شما
  یه سوال داشتم و اونم اینه که ایا هتلی رو در آتن که به سایتهای تاریخی و دیدنی دسترسی خوب داشته باشه رو مد نظر دارید که بتونید بهم معرفی کنید ، من باید هتل و بلیط رو رزرو کنم و ظاهرا رزرو قطعی هم نیاز دارم ! ممنون میشم اگه بتونید راهنماییم کنید .

  احمد

  ۳۱ خرداد ۹۱ در ۹:۳۲ ق.ظ

 17. من الان آتن هستم و چیزایی که دیدم دقیقاً با توصیف شما همخوانی داره.
  ممنون از توضیحات خوب شما…

  احسان

  ۲ شهریور ۹۱ در ۱۰:۴۱ ب.ظ

 18. جهت اطلاع دوستان من در Coral Hotel ساکن هستم. هتل چهار ستاره و خیلی تمیز و مرتب هست. ولی ما در وب سایت هتل دیدیم که استخر هم داره ولی چیزی که اینجا هست بیشتر به حوض شبیه هست تا استخر. یه استخر خیلی کوچیک رو پشت بوم داره که مناسب آفتاب گرفتن هم نیست. ولی به جز این مورد همه چیز این هتل خوبه. دسترسی به اتوبوس و مترو هم خوبه. این هتل در سایت TripAdvisor هم به عنوان یکی از انتخابهای خوب معرفی شده. قیمتش اگر اینترنتی رزرو کنید و یه مقدار پول پیش پرداخت بدید برای اتاق دو تخته شبی ۵۵ یورو هست ولی اگه مثل من Master یا Visa کارت ندارید و حضوری بخوای اتاق بگیری میشه شبی ۷۲ یورو. البته ما باز چونه زدیم و شبی ۶۰ یورو دادیم. ولی اگر مشتری داشته باشن از این تخفیفا نمیدن. برخورد کارکنان هتل کاملاً مناسب است. صبحانه واقعاً خوب…

  احسان

  ۲ شهریور ۹۱ در ۱۰:۴۸ ب.ظ

 19. ma ateen neshen ha az ateen ke lezati nabordim to in chan sal vali kosh halam ke koshatoon omad

  behrooz

  ۶ بهمن ۹۱ در ۵:۵۲ ق.ظ

 20. سلام ممنون از راهنماییهای خوبتون من قبلا اروپا رفتم ولی با تور می خواستم این بار خوذم اقدام کنم اگه میشه یه نمونه از فرم ویزا را که برای سفارت یونان لازم بود را راهنمایی کنید چطوری پر میکنن من فرم را از سفارت دان لود کردم ولی واسه پر کردنش یه خورده مشکل دارم و بعضی جاها نمیدونم ازم چی می خواد و چی باید بنویسم با تشکر

  رز

  ۱ دی ۹۲ در ۹:۲۰ ب.ظ

 21. سلام. البته در آتن دو رستوران ایرانی هست که از قرمه سبزی تا چلو کباب، دوغ و حتی دلستر ایرانی پیدا میشه. اولین رستوران رو که من پیشنهاد میکنم رستوران پارس هست و دیگری رستوران آناهیتا. به گفته مدیر رستوران پارس بیش از ۹۰ درصد مشتریهاشون یونانی هستن و من هم این رو با چشم خودم دیدم.

  محمد

  ۱۰ دی ۹۲ در ۵:۰۶ ب.ظ

 22. من الان آتن هستم قبلش مادرید و پاریس بودم واقعا پشیمونم چرا اومدم البته برای خرید ملک میخواستم تحقیق کنم ولی واقعا مزخرفه توی مادرید هر شب بهترین جاها بود اینجا هیچی نداره اگه برای تفریح میاین اصلا جای خوبی نیست با آدمهای بی فرهنگی که داره

  احسان

  ۴ مرداد ۹۳ در ۶:۴۲ ق.ظ

 23. به نظر من هیچ غذای یونانی به سوفلاکی نمیرسه به هر حال ازت ممنونم که خاطراتم زنده کردی واقعا یونان حرف نداره

  علی رضا

  ۳۱ شهریور ۹۳ در ۱۱:۳۹ ب.ظ

دیدگاهی بنویسید

*