شنبه , شهریور ۲۹ ۱۳۹۹
خانه / فيلم٬ سينما٬ تئاتر / پوست از سرشون بکنید

پوست از سرشون بکنید

بالاخره فرصتی دست داد تا آخرین ساخته تارانتینو را ببینیم. فیلمی بلند در نکوهش نازی های آلمان و تحسین از نیروهای آمریکایی درگیر در جنگ جهانی دوم. جایی خواندم که تارانتینو برای نوشتن فیلم نامه اش 10 سال وقت گذاشته است. فیلم خوبی بود. باید خریدار فیلم های تارانتینویی بود تا لذت دیدن این فیلم دوچندان شود. داستان به خوبی روایت میشود و تماشاگر را تا آخر دنبال خود میکشد. به جرات میشود گفت که فیلم به زیان انگلیسی ساخته نشده است. اکثر دیالوگ ها یا فرانسوی اند یا آلمانی.
بازیگران همه عالی بازی می کنند. به نظرم برد پیت بسیار خوب کار کرده. کریستف والتس اتریشی هم که نقش کاپیتان آلمانی داستان را بازی میکند خیلی خوب ظاهر شده است. موسیقی فیلم هم مثل همیشه عالی ست. فیلم نامزد هشت اسکار و از جمله بهترین فیلم سال شده است.
داستان در چند بخش روایت می شود. این بخش ها مثل سرفصل های یک کتاب داستان پشت سر هم چیده شده اند و بهم پیوسته اند. همه داستان در فرانسه اتفاق میافتد. فرانسه ای که به اشغال آلمان درآمده و مردمانش در ظاهر سر تسلیم فرود آورده اند اما پنهانی در حال جنگند. بلافاصله با لوتنت آلدو رین آشنا میشویم که سرکرده گروه هشت نفره ایست که بعدا به نام حرامزاده های بی شرف معروف می شوند. او با لهجه خاص جنوبی (ایالت تنسی که زادگاه خود تارانتینو هم هست) خیلی خوب داستان فیلم را در چند جمله خلاصه می کند:

اسمم لوتنت آلدو رین اه…هشت تا سرباز آمریکایی یهودی بدردبخور میخوام…مقصدمون خاک فرانسه ست. و هدفمون فقط و فقط یه چیزه، کشتن نازی ها.

مابقی فیلم رو هم خودتان باید ببنید. اگر فیلم های بیل را بکش یا ضد مرگ را دیده باشید با خمیرمایه این فیلم هم آشنایی دارید. در ضمن، این فیلم در رده  هفتادم بهترین فیلم های تاریخ سینما از نظر ای.ام.دی.بی. قرار دارد.

مطلب پیشنهادی

lisbon

لیزبن (Lisbon)

جغرافیا پرتقال را امروز با فوتبال و کریس رونالدو می شناسند. این کشور حدود ۱۰ …

3 دیدگاه

 1. اگر خدا نباشه یکی از کدخدا هاست.من واقعا از دیدن فیلمهای تارنتینو لذت می برم.death proof رو فکر کنم سه چهار بار دیدم.
  شاهکار دیگرش هم pulp-fiction هست.داستان پردازی اش و حضور هیچکاک گونه اش در فیلمهای خودش تقلیدی اما دیدنی است.
  اینگلوریوس بستردز (خفه شدم با اسم فیلم.مثل این میمونه که بخوای 10 بار تند بگی رولت روسی!)
  نفس آدم رو حبس میکنه.فیلم به زبان فرانسه،آلمانی،ایتالیایی و انگلیسی است.در مورد لهجه هم جالبه من نمی دونستم این لهجه مال تنسی است.
  یاد لهجه تی بگ در فرار از زندان افتادم.
  در نهایت لازم می دونم همینجا از جناب تارنتینو (اگر صدای ما رو میشنوه یا تصویر مارو ..) عذرخواهی کنم بخاطر اینکه فیلمهاش رو دزدی و با کیفیت بسیار پایین میبینیم.حلالمون کن!

 2. سلام
  میدونین دارم به چی فکر میکنم؟ اینکه یه روزی از واقعه حال حاضر جامعه ما یه فیلم نه حالا بی دروغ، کم دروغ بسازن!
  واقعا دردآوره که ما زبان بریده به دنیا اومدیم…
  هنر زبان روحه. چرا باید اینقدر کوتاه بشه که روح در جسم کشته بشه؟ (1984 یا سرزمن گوجه های سبز رو بخونید)
  ضمن جیگر طلا: لهجه نه لحجه!!! (زدی رو دست اون خانومی که اول اسمش “ن” و آخر اسمش هم “ن” هست)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *