شنبه , شهریور ۲۹ ۱۳۹۹
خانه / گلايه ها / آدم با آدم فرق دارد

آدم با آدم فرق دارد

از قدیم و ندیم خیلی ها با عالم و آدم در جنگند تا هم به همه هم به خودشون ثابت کنند که آدم ها همه با هم برابرند. سیاه و سفید و زرد و عرب و غیر عرب همه آدم هستند و مثل هم. ولی آیا این واقعا درسته؟ واقعا آدم ها با هم برابرند؟ آصلا خودمون چقدر این حرف رو قبول داریم؟ چقدر به این ارزش ها پایبندیم؟ خیلی ها ادعا می کنند که فاشیست نیستند. نژادپرست نیستند…ولی هستند. فقط با صدای بلند فریادش نمی زنند. یه دوستی دارم که همیشه تاکید میکنه: I am not a racist و بعد فورا اضافه میکنه: I just hate Russians
آدم ها خودشان هم در ایجاد ارزش برای خودشان سهیمند. این که تکرار کنیم ما تمدن کهنی داشتیم و ما چنین بودبم و چنان بودیم کافی نیست. امروز چه کاره ایم؟ مردم تونس زیر سلطه دیکتاتور بودند ولی ارزش انسانیت را، وقتی آن جوان خودش را به آتش کشید، شناختند. ما چقدر برای خودمان ارزش قایلیم؟ مهاجرانی در وبلاگش نوشته که اگر هواپیمایی می افتد و نه رییس جمهور و نه وزیر راه ککش هم نمی گزد، مسئولیتش با رهبر مملکت است. من این را قبول ندارم. ما انسانیم و اگر برای جانمان و آبرویمان ارزش قایل بودیم اعتراض می کردیم. ….مثل همه عالم.

مطلب پیشنهادی

lisbon

لیزبن (Lisbon)

جغرافیا پرتقال را امروز با فوتبال و کریس رونالدو می شناسند. این کشور حدود ۱۰ …

5 دیدگاه

 1. توی سرویس بحث همین هواپیما شد…با علاقه از تعداد مرده ها حرف می زدند جوری که من درباره کشتن مگس هم نمی تونم حرف بزنم…بعد اظهار شادمانی کردند که خودشون و فامیلشون توی اون هواپیما نبودند.اصلن خوشحال بودند که اینقدر پول ندارند که سوار هواپیما بشن.
  نمی دونم چرا بیشتر ما به شکل عجیبی سرنوشتمون رو مستقل از دیگران می دونیم.الان فکر کردی برای مردم ما مهمه که توی تونس چه اتفاقی افتاد؟اصلن مگه اتفاقی افتاده؟!
  ول کن بابا ما منتظر منتقم فاطمه هستیم.

 2. ما كه بالاخره نفهميديم چه به چي شد! سلطه ديكتاتوري بوده درست اما افزايش درآمد ناخالص ملي طي 20 سال به ميزان چهار برابر رو چي ميگيد.

  آمار ميگه كه در مقايسه با ساير كشورهاي همسايه از رشد اقتصادي خوبي برخوردار بودن.

 3. وضع مردمشون بد نیست. اتفاقا رئیس جمهور سقوط شده ادای آقا رضا را درآورده بود و حجاب رو واسه دانشگاهها ممنوع کرده بود. خیلی خودشو به اروپاییها می چسبونده. کلی با ژاک شیراک حال می کردند دوتایی. ولی اینا همه دلیل نمی شه. روزنامه نداشتند. اینترنت نداشتند. منتقد ها همه یا زندان بودند یا خارج از کشور.

  بعد هم…اصلا بحث این نبود. من همه حرفم اینه که ما چرا یادمون رفته اعتراض کنیم……

 4. انسان حیوان شکارگریست که زیر پوسته نازکی از ادب و تربیت اجتماعی کمین گرفته است. و حیوان شکارگر تعریف خودش را دارد. آنچه که باعث پس گرایی از حیوان متمدن به حیوان غیر متمدن می شود، احساس امنیت شکارچی از فراهمی شکار است.
  مردم ما بی وقار شده اند و به پست ترین حالت حیوانی خود رسیده اند و البته به هیچ عنوان جدای از جکومت نیست.
  مِم ها در فرآیند تکاملی به ارث می رسند. گنجینه مِم های ایرانی به تدریج از رفتارهای انسانی تهی شده است.
  یکی از دلایل آن کشته شدن، نابود شدن، مهاجرت کردن و دست به خودویرانگری زدن است. خودویرانگری روش های متفاوتی دارد، ولی در مورد فردی مثل من به شکل فرسایش “خود” در راه آرمان و خودداری از انتقال “ژن هایم” به نسل بعدی است. به این ترتیب نه تنها فردی به نام نرگس نابود می شود، بلکه کسی با ژن ها و مِم های نرگس نیز به وجود نخواهد آمد.
  بشر به سرعت رو به خستگی می رود و بهانه های زندگی را از دست می دهد.
  عاقبت ایرانی ها هم 0 و 1 است. عده ای ویران می شوند و عده ای به خوی اجداد اولیه خود باز میگردند تا زمانی که یکدیگر را شکار بکنند و تمام…

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *