شنبه , آذر ۱۵ ۱۳۹۹
خانه / تحلیل ها / نقد فیلم آقا یوسف

نقد فیلم آقا یوسف

فیلم آقا یوسف مرا به یاد فیلم های ” درباره الی ” و” زندگی با چشمان بسته” انداخت. این فیلم برداشت ضعیفی ازیکی از معضلات اجتماعی ماست که به گونه ای ساده شده و عاری از هر گونه در گیری های شدید سنتی و مذهبی، مخاطب را تا دقایق اخر به همراه خود می کشاند.

ماجرای فیلم داستان یک پدر زحمتکش (آقا یوسف با بازی مهدی هاشمی) است که برای امرار معاش و آسایش خاطر دخترش(رعنا با بازی هانیه توسلی) به صورت پنهانی در خانه ها کار می کند. پس از گذشت پرده اول فیلم و نمایش شادی های آقا یوسف از زندگی با دختر متین و دوست داشتنی اش، وی به صورت تصادفی پی می برد که رعنا با صاحب یکی از خانه هایی که در ان کار میکند (آقای دکتر) ارتباط داشته و قصد مهاجرت پنهانی با او از ایران به کانادا را دارد.

غم و اندوه ناشی از شنیدن این خبر تمام صحنه های پرده دوم فیلم را تحت تاثیر قرار می دهد. تا اینکه آقای دکتر که مانند اسطوره فیلم های مذهبی ما هرگز نشان داده نمی شود  مورد سوء قصد  قرار میگیرد و آقا یوسف باز هم به صورت تصادفی به این نتیجه می رسد که در مورد دخترش اشتباه می کرده  و او همان دختر پاک و معصوم گذشته است و دوباره شادی به صحنه های فیلم باز می گردد.

در پرده پایانی فیلم آقا یوسف دخترش را می بیند که در خانه دکتر در حال مکالمه تلفنی با اوست و مایوس و دلشکسته در مسیری که سرنوشت محتومش رقم خورده به راه خود ادامه میدهد.

این فیلم نیز نظیر بسیاری از فیلم های دیگر عصر جدید ما می تواند دارای دو دسته مخاطب باشد. مخاطبین متعصبی که حق را به پدر رنج کشیده و زحمتکش (آقا یوسف) می دهند و دختران سرخ پوش فیلم را مورد نکوهش و سرزنش قرار میدهند و دسته دیگر افراد روشننفکری که آزادی در انتخاب زندگی  را حق فردی هر کس از جمله رعنا می دانند و واکنش های نه دور از انتظار آقا یوسف را بی مورد و سطحی قلمداد می کند.

به طور کلی از دیدگاه من فیلم آقا یوسف می توانست بسیار عمیق تر و تاثیر گذار تر از این باشد. موضوع اگرچه تکراری، اما از این جهت که در جامعه ما کمتر به باز کردن چنین مسایلی پرداخته می شود همچنان جذاب و پرکشش است.

فیلم نامه  و گریم ضعیف اما بازی مهدی هاشمی همچون همیشه زیبا و بی نقص است.

لطفا این فیلم را ببینید و نظرات خود را بنویسید.

مطلب پیشنهادی

lisbon

لیزبن (Lisbon)

جغرافیا پرتقال را امروز با فوتبال و کریس رونالدو می شناسند. این کشور حدود ۱۰ …

3 دیدگاه

  1. رضوان جون دیگه همه فیلم رو تعریف کردی… چی رو بریم ببینیم؟!

  2. سارا جان؛ فيلم را بايد ديد…شنيدن كي بود ..؟!

  3. فیلم جالبی نبود ، بعضی قسمت ها کاملا گنگ و معلق در هوا بود…سکانسی که آقا یوسف وارد اتاق رعنا می شود و با کمد خالی از لباس رعنا روبرو می شود، مخاطب تصور می کند که رعنا خانه را ترک کرده، مخصوصا با توجه به جرو بحثی که پدر و دختر قبل از این داشتند، ولی یهو سر و کله رعنا دوباره تو فیلم باز میشه…اصلا سکانس کمد خالی چه ضرورتی و چه معنایی داشت؟… و آخر فیلم که باز همه چیز معلق رها می شود!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *