سه شنبه , مرداد ۱ ۱۳۹۸
آخرین مطالب:
خانه / مهاجران / تحصیل در نروژ
نورهای شمالی
Norsk natur

تحصیل در نروژ

طی یک نوشتار و در چند قسمت قصد دارم درباره تحصیل در نروژ بنویسم.

Norsk natur

اگر مطالعه کافی داشته اید و به این نتیجه رسیده اید که برای ادامه تحصیل نروژ را انتخاب کنید، خواندن ادامه این نوشته به شما کمک خواهد کرد. من درباره تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد خواهم نوشت که به نوعی پرطرفدار ترین شکل ادامه تحصیل در خارج از ایران است.

در مقطع کارشناسی بجز تعداد محدودی رشته مرتبط با هنر، تحصیل به زبان انگلیسی نیست. در مورد دکتری هم که شغل به حساب می آید و روند کار متفاوت است.

گام اول برنامه ریزی صحیح است یعنی یک برنامه حداقل یکساله لازم است تا برای شروع روند پذیرش آماده شویم. این مرحله شامل گرفتن مدرک رسمی زبان، ترجمه مدارک تحصیلی و جستجوی رشته و دانشگاه مورد نظر است. بیشتر دانشگاه های نروژ آیلتس ۶ تا ۶٫۵ آکادمیک لازم دارند و از این بابت مشکل چندانی نخواهید داشت.

دانشگاه های نروژ به توصیه نامه اساتید نیاز ندارند. پس لازم نیست چیزی را پرینت بگیرید و بدهید یک استاد دانشگاه امضا کند. بجای آن باید انگیزه و علت ادامه تحصیل خود را بنویسید. روی این قسمت وقت بگذارید. به هیچ وجه کپی کاری نکنید. سعی کنید خودتان باشید و به دقت و حوصله بنویسید که چرا نروژ، چرا آن دانشگاه و چرا آن رشته خاص را انتخاب کرده اید. اگر برای چند دانشگاه اقدام می کنید، جداگانه و مختص هر کدام بنویسید. درباره رشته و شهر و دانشگاه خوب مطالعه کنید و با دید باز بنویسید.

درباره رشته های مورد نظرتان از اینجا و اینجا اطلاعات اولیه لازم را کسب کنید و سپس اطلاعات تکمیلی را از وبسایت خود دانشگاه استخراج کنید. در نروژ پذیرش تحصیلی برای دانشجوبان خارجی در نیمسال اول است یعنی نیمه آگوست سال تحصیلی شروع می شود. زمان درخواست یا اپلای هم حدود دسامبر تا ژانویه و به ندرت تا مارچ است. یعنی شما باید نیمه پاییز همه مدارک خود را آماده کرده باشید.

هزینه های تحصیل در نروژ

تحصیل در نروژ رایگان است و تنها مبلغ اندکی برای ثبت نام و کارهای اداری می پردازید اما سایر هزینه های زندگی بالاست.

برای ویزا باید مبلغ ۳۲۰۰ کرون پرداخت کنید که بصورت آنلاین و با کارت اعتباری بین المللی باید انجام شود. می توانید از دوستان خارج از ایران یا از سایت های معتبر ایرانی کمک بگیرید. قبل از این مرحله باید حدود ۱۱۲ هزار کرون هم به حساب دانشگاه بریزید بابت تایید اینکه شما هزینه های یکسال زندگی در نروژ را دارید. این مبلغ بعد از ورود شما به نروژ به حساب شما واریز خواهد شد. سیستم ویزا هم به این شکل است که ابتدا یک ویزای ورود یکی دو هفته ای برای شما صادر می شود و در آنجا با مراجعه به اداره پلیس درخواست کارت اقامت یکساله می دهید.

هزینه خوابگاه حدود ۴ تا ۶ هزار کرون در ماه است. حدود ۳ تا  ۵ هزار تای دیگر هم سایر مخارج برای یک نفر مجرد. برای دو نفر حدود ۹ هزار کرون آپارتمان کوچک و ۴ تا ۷ هزار کرون هم سایر مخارج. این مقادیر تقریبی و تخمین هستند و از فردی به فردی دیگر متفاوت خواهد بود. (در مورد هزینه ها بعدا بیشتر خواهیم نوشت)

در مورد زندگی در نروژ این سه قسمت را مطالعه کنید:

زندگی در نروژ قسمت اول

زندگی در نروژ قسمت دوم

زندگی در نروژ قسمت سوم

پرواز به نروژ

در مورد خرید بلیت زودتر از دریافت ویزا نگران نباشید چون ایرلاین ها بدون کسر هیچ مبلغی درصورتی که درخواست ویزای شما رد شود، پول بلیت شما را باز می گردانند. در ضمن با توجه به اینکه شما اقامت دایم ندارید باید بلیت رفت و برگشت بگیرید. تاریخ برگشت را هم تا حد امکان دیر در نظر بگیرید و بعد به دلخواه آنرا تغییر دهید. ایرلاین های ارزان نظیر پگاسوس، ایرعربیا، ایرفلوت و … این امکانات را ندارند پس قبل از خرید بلیت از نمایندگی ایرلاین مربوطه همه این شرایط را بپرسید.

این نوشتار به تدریج تکمیل خواهد شد.

مطلب پیشنهادی

جاده نروژ

گواهینامه رانندگی در نروژ

روند گرفتن گواهینامه در نروژ بسیار طولانی و پر هزینه است. بطور متوسط ۶ ماه …

17 دیدگاه

 1. چقدر این عکس گویای واقعیت زندگی در نروژ.
  آینده روشنی میتونه در انتظار شما باشه اما باید اول از دریای سختی ها بگذرید تا درس بخونید و مدتی از جیب هزینه کنید تا کاری پیدا کنید و کم کم پا بگیرید. شرایط خاص اقلیمی هم که هست دیگه. آفتاب نیمه شب و نور شمالی داره از اونطرف هم تاریکی و سرما.

 2. the Norwegian weather and the oil market actually have a lot in common. You know, both are cyclical. After winter, we have spring and eventually there is winter again. ,They are both volatile, just as you think summer is actually here, you get snow storm even in May
  .
  Statoil CEO speach, 31May2017

 3. ایرفلوت جزء ایرلاین های ارزان و در رده ایرعربیا و پگاسوس نیست. هواپیمایی حامل پرچم روسیه هست و کیفیت قابل قبولی هم دارد.

 4. منظور شما از این جمله چیه یعنی باید چی بگیم؟
  ( به دقت و حوصله بنویسید که چرا نروژ، چرا آن دانشگاه و چرا آن رشته خاص را انتخاب کرده اید)

 5. سلام میتونید یک هزینه کلی برای یک فرد دانشجو در طی یک سال تعیین کنید؟

 6. برای ادامه تحصیل درکشورنروژ دولتی یاغیردولتی بودن دانشگاهی ک درایران تحصیل کردیم اهمیت دارد؟سختگیری از بابات رزومه تحصیلی برای دانشگاه های نوروژ درچه حدمیباشد؟

  • دانشگاه دولتی و آزاد مهم نیست. معدل هم از ۱۲ به بالا مورد قبول هست حالا هرچی بیشتر بهتر. بهتر است برای اطمینان با خود دانشگاه ها مکاتبه کنید.

 7. مرسی از وقتی که میذارید
  ۲تاسوال دارم
  ۱٫ فرمودید نیمه پاییز مدارک رو جمع و جور منید و از طرفی یک سال فرصت برای زبان خوندن و مدرک گرفتن لازنه، یعنی پاییز سال آینده من میتونم اقدام کنم، سوال اینجاست که آبان سال آینده ۴سال از مدرک ارشدم میگذره این مهمه؟
  ۲٫ بورسه تحصیلی رو سخت میدن؟ مقاله isi دارم و تحربه ۲سال کار مرتبط با تز ارشد

  ممنون میشم

  • – خیر. اصلا مهم نیست چند سال از گرفتن مدرک تحصیلی قبلی گذشته باشه. فقط باید این گپ رو توجیه کنید. مثلا بگید فلان جا کار می کردم. یه مدت دنبال کار می گشتید و زبان می خوندید و …
   – نروژ چیزی بنام بورسیه تحصیلی نداره. ارشد که رایگان هست و دکتری هم که شغل حساب میشه و حقوق داره.
   – مقاله هم برای نروژ اصلن مهم نیست مگر اینکه یه حرف جدیدی زده باشید.
   – برای دکتری مدرک زبان (معمولا) لازم نیست اما حین مصاحبه ویدویی محک زده می شوید. دکتری تاریخ مشخصی ندارد. تمام مدت سال پوزیشن ها اعلام می شوند.

 8. سلام.بدون مدرک زبان نروژی یا انگلیسی میشود اپلای برای مقطع کارشناسی گرفت؟ یا میشود آومد آنجا ۱سال زبان نروژی خوند و بعد وارد دانشگاه شد؟

 9. سلام، من سوالم اینه رشته هایی مثل نوروساینس بازار کار داره در نروژ؟ با لیسانس پرستاری میتونم ارشد نوروساینس رو از یکی از دانشگاه های نروژ بگیرم؟! 🤔 هزینه ی زندگی و ویزا ک نوشتین ینی هر یکسال تقریبا ۷۰میلیون لازمه؟!

 10. من دانشجو سال اخر رشته شیمی هستم.اگر بخوام برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد تو نروژ اقدام کنم.درصورتی که مدرک زبان هم داشته باشم. شانسی برای پذیرش گرفتن دارم؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *