دوشنبه , شهریور ۴ ۱۳۹۸
آخرین مطالب:
خانه / مطالب کاربردی و روزمره / تجربه من از دانشگاه در نروژ
دانشگاه نروژ
نروژ

تجربه من از دانشگاه در نروژ

محیط دانشگاه

یکی از زیباترین ویژگی های دانشگاه در اینجا دسترسی عمومی به آن است. دانشگاه بخشی از شهر است. شما از آن عبور می کنید و یا براحتی وارد آن می شوید بدون اینکه متوجه محدودیت خاصی شوید. کتابخانه و سایر ساختمان ها بروی همه باز است. کتابخانه هم تا ساعت ۱۱ شب در دسترس است.

امکانات آزمایشگاهی و تحقیقاتی به شکل خیلی متمایزی نسبت به ایران بالاتر است. تقریبا هر چه برای تحقیق نیاز داشته باشید یا فراهم است و یا با درخواست شما خریداری می شود.

کلاس های درس ساده و با امکانات کاربردی هستند. مثلا روشویی در همه کلاس ها وجود دارد و ارتفاع میز جلوی استاد با فشار دکمه ای قابل تغییر است. (حمایت از حقوق معلولین و در نظر گرفتن آسایش فیزیکی افراد).

پارکینگ برای همه یکسان در دسترس است. پارکینگ کارکنان و استاد و … ندارند. همه به شکل برابر از حق پارکینگ برخوردار هستند. سلف سرویس یا کانتین هم غذاهای ساده ای سرو می کند که کمی برای دانشجو ها ارزانتر است و برای کارکنان گرانتر.

دانشگاه نروژ

اساتید

اساتید هم مانند سایر المان های دانشگاه قابل تمایز از کارکنان و دانشجویان نیستند. براحتی در اتاق خود در دسترس هستند برای سوال یا بحث و تبادل نظر. اگر در دانشکده نباشند در اتاق را قفل می کنند و در غیر اینصورت در اتاق قفل نیست. اگر در اتاق بسته بود یعنی داخل اتاق هستند و درگیر کاری هستند و نباید مزاحم شد. اگر در اتاق باز بود (یعنی باز بود!) به معنای این است که شما می توانید وارد شوید و از وقت استاد استفاده کنید. معمولا هم یا سر کلاس هستند یا آزمایشگاه و یا اتاق. یعنی وقت هایی که می شود با استاد خارج کلاس صحبت کرد بسیار زیاد است. لازم نیست استاد استاد کنان دنبال حضرت استاد دوید!!! یک ایمیل ساده دو خطی هم می تواند برای هماهنگی کمی رسمی تر استفاده شود.

اساتید را به نام کوچک و بصورت خیلی غیر رسمی خطاب می کنند. این مورد البته برای همه صادق است. در نروژ از نام خانوادگی و القاب استفاده نمی شود. سطح سواد هم مثل ایران متفاوت است. همه شبیه هم نیستند اما همه وقتی مساله ای را بلد نباشند خیلی ساده می گویند نمی دانند و جستجو خواهند کرد و جواب خواهند داد. خیلی ساده.

دانشجو

تقریبا ۳۰ درصد از نروژی ها وارد دانشگاه می شوند و از این میان تعداد کمتری آنرا به پایان می رسانند و تعداد خیلی کمتری به مقاطع بالاتر وارد می شوند. در واقع من فکر می کنم اگر داشجوهای ایرانی هندی نپالی و سریلانکایی نباشند دانشگاه های نروژ بطور کامل تعطیل شوند! دانشجوهای نروژی وام تحصیلی خوبی هم می گیرند که بعد از ورود به بازار کار آنرا باز می گردانند. معمولا هم مستقیم بعد از دبیرستان وارد دانشگاه نمی شوند. ترکیب سنی افراد خیلی متنوع است. میانگین نمره هم C است برای بازه A تا F و بیشتر دانشجویان در این بازه قرار می گیرند که برای بازار کار هم کاملا قابل قبول است. نمرات بالاتر مختص کسانی است که قصد ادامه تحصیل برای مقطع دکتری دارند.

اطلاع رسانی و در کل همه فعالیت های اداری بر پایه وب انجام می شود. قیمت پرینت برای همه یکسان است و سهمیه ویژه و … ندارد. همه پرینتر ها در همه ساختمان ها شبکه هستند و با کارت دانشجویی باز می شوند و بعد از پرینت پول از حساب شما کم می شود. گران هم نیست. ۱۰ برگ پرینت رنگی یک یورو است به عنوان مثال. درخواست ریز نمرات رسمی فقط ۱۰ دقیقه زمان لازم دارد تا صادر شود و برای شما ارسال شود و دو هفته بعد از فارغ التحصیلی مدرک چاپ شده رسمی به آدرس محل سکونت شما ارسال می شود. رویه ای هم به شکل تسویه حساب وجود ندارد که برگه ای به دست شما بدهند و بفرستندتان جاهایی که به عمرتان نرفته بوده اید برای جمع کردن ۵۰ تا امضا!!!

اگر بدهی مثلا به کتابخانه داشته باشید برای شما فاکتور صادر می شود و باید پرداخت کنید وگرنه مرتب مبلغ آن با جریمه زیاد می شود و به شماره شهروندی شما مرتبط است یعنی تا وقتی در اتحادیه اروپا هستید بدهکار شناخته می شوید.

تا اینجا باشه اگه باز هم مطلبی یادم اومد اضافه می کنم.

مطلب پیشنهادی

نورهای شمالی

تحصیل در نروژ

طی یک نوشتار و در چند قسمت قصد دارم درباره تحصیل در نروژ بنویسم. اگر …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *